Arsadan pahalı mezarlık arazisi

Arsa metrekaresinin 60 TL olduğu Çamlıdere’de, Semerkandi Türbesi’nin hemen yanına defnedilmek isteyen kişiler 30 bin TL’yi gözden çıkarıyor

Arsadan pahalı mezarlık arazisi

ŞEYH Ali Semerkandi Hazretleri'nin türbesinin bulunduğu Çamlıdere ilçesinde adeta mezarlık yoğunluğu yaşanıyor. Türbeyi ziyaret eden vatandaşlar daha sonra buradan mezarlık alabilmek için adeta sıraya giriyor. Vatandaşlar arsanın metrekaresinin 60 TL olduğu ilçede 30 bin TL'yi gözden çıkararak türbenin hemen yanındaki alana defnedilmek istiyor. Çamlıdere Belediye Başkanı Hazım Caner Can, "Çamlıdere Şeyh Ali Semerkandi Hazretlerinin mezarlığı 15. yüzyıldan sonra çok büyük rağbet görmeye başlamış… Şeyh Ali Semerkandi Hazretleri ebedi istirahatgahı Çamlıdere'ye çekildikten sonra tüm Çamlıdereliler vefat ettiklerinde bu mübarek zatın etrafına gömülmek istemişler. Bundan 400- 500 yıl önceki mezarlar da kaybolmuş. Sadece etrafında taşlar var. Ancak bunların mezar oldukları belli… Çamlıdere'deki mezarlığımızı her sene büyütmemize rağmen ihtiyacımızı karşılamıyor. İnsanlar Semerkandi hazretlerine daha da yakın olan eski mezarların olduğu yere defnedilmek istiyor" ifadelerini kullandı.

"BURADA PARA SÖZ KONUSU OLAMAZ"
?
Türbenin yanında eski mezarlıklar bulunmasına nedeniyle 2 dönümlük araziyi koruma altına aldıklarını söyleyen Başkan Can, "Bizden önce buraları kazmışlar ve oradaki kemikler alınmış, ayrı bir yere atılmış… Biz bunları kaldırdık. Eski mezarlığın olduğu alana defin yaptırmıyoruz. Buna kesinlikle izin vermiyoruz. Bize mezarlık için kimse ısrar etmesin… Bunu da engelleyebilmek için eski mezarlık alanını ağaçlandıracağız…" dedi. Can, Çamlıdere Mezarlığı'nın 40 dönüm büyüyeceğini belirterek, "Bizim defin işlemi yaptırmadığımız alan 20 bin, 30 bin TL para verecek insanlar var. Burada para söz konusunu olamaz" dedi.

BİZE ULAŞIN