Başkentte Deliha Rüzgârı

Gupse Özay, sinemaya kalemi ve oyunculuğu ile ‘merhaba’ dediği ‘Deliha’nın ikinci filminin gösterimini başkentlilerle birlikte izledi

Başkentte Deliha Rüzgârı

Ankara Metromall AVM önceki gün 'Deliha' ve 'Görümce' filmlerinin senaryosuna imza atan ve başrolünü üstlenen Gupse Özay'ı ağırladı. Özay, sıcak karakterleri ve eğlenceli hikayesiyle bir kez daha izleyiciyi kahkahaya boğan bir filmle hayranlarının karşısına çıktı. Başkentliler Deliha 2'nin gösterimine büyük ilgi gösterdi. Etkinliğe Gupse Özay'ın yönetmenliğindeki 'Deliha 2'nin kadrosunda yer alan oyuncular Eda Ece, Aksel Bonfil, Derya Alabora, Esin Eden, Hülya Duyar, Ali Çelik, Mert Öner, Fatih Özkan, Özlem Akınözü ve Mehmet Er de katıldı.

İZLEYEN MAZİYE DÖNECEK
Film gösteriminden önce basın mensuplarının sorunlarını yanıtlayan Özay şunları söyledi: "Filmde insanlar çocukluklarına dönecekler, tüm o özledikleri duyguları bulacaklar. Eskiler, komşuluklar, mahalle... mazilerine dönecekler. Biz kendimiz de izlediğimizde ağlayarak sarıldık birbirimize. Bu bizim teknik ekiple birbirimizi çok sevmemizle alakalı. Biz bunu filme çok güzel yansıttık. O yüzden mutlaka gelip görsünler filmi. Ankara'ya saygımız sonsuz, çok değerli, çok başka bir izleyicisi var Ankara'nın... Ankara sanata ve sanatçıya çok değer veriyor, bu yüzden çok heyecanlıyız burada olmaktan." Özay, "En başta devam filmi yapma düşüncem yoktu. Film televizyonda yayınlandıktan sonra çok daha geniş bir kitleye ulaştı. Bundan dolayı ciddi bir devam filmi talebi oldu. Yapmam diyordum ama dört sene geçti yapacaksan şimdi yap dediler, birbirimizi de özlemiştik güzel oldu. Ama üçüncü gelir mi bilmiyorum" dedi.

DEDE TORUN FİLM KEYFİ
"Biz çok komik insanlarız, şamata, gırgır dolu bir kültürümüz var" diyen Özay şöyle devam etti: "Avrupa'ya gittiğinizde insanlar çok sessiz ve soğuk. Biz daha sıcağız. Bu mizahı kalabalık ortamda perdeye taşıyınca bir bayram günü gibi kahkaha daha büyük oluyor. İlk filmde yapılan eleştirileri dikkate aldım ve neredeyse sıfır argo var. Ben tercihen dede ve torun filme gidebilsin diye film yaptım."

KOMEDYENLİK ZOR
?
Özay, "Kadın komedyen olmak zor bir duygu ama insan gerçekten gururlanıyor. Biz ilk filmi yaparken yapımcımız Necati Akpınar afişe seni koyalım demişti. Kimse alışık değil nasıl olacak diye kaygılarım olmuştu. Kaygılarım doğru çıktı, sonradan okullarda söyleşiye gittiğimde soruyordum 'Oğlum siz filmi izlediniz mi?' diye 'Aman abla iki oğlan kadın filmine nasıl bilet alırız' gibi önyargılar vardı. Sonradan sonraya kadının mizahi yönü olduğunu anladılar. Bende yeni nesle ve hemcinslerime cesaret oluyorsam ne mutlu bana. Oysa biz çok komiğiz" diye konuştu. Etkinlikte üç salonun üçünü de dolduran başkentli seyirciler, ilk filmin ardından bu günü sabırsızlıkla beklediklerini ve serinin devam etmesini istediklerini söylediler. Filmde, Zeliha hala deli, çok samimi ve başına sürekli yeni dertler açıyor. İlk filmde aşkın peşinde koşan Zeliha, ikinci filmde artık bir kariyer yapmanın yolunu arıyor. Aşçı olmanın hayalini kurarak bir restoranda çalışmaya başlıyor. Hem ortalığı birbirine katıyor, hem de yine de tanıştığı herkesin hayatına dokunuyor.

BİZE ULAŞIN