Kimliği olmayan giremiyor

Okulların tatile girmesiyle birlikte yoğunluk yaşanan AŞTİ’de güvenlik önlemleri arttırıldı. AŞTİ’ye kimliği olmayan kişiler alınmıyor

Kimliği olmayan giremiyor
İlk ve ortaöğretim okullarıyla, üniversitelerin büyük çoğunluğunun 2017-2018 eğitimöğretim dönemi yarıyıl tatiline girmesiyle birlikte Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde (AŞTİ) tatil yoğunluğu yaşanıyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı BUGSAŞ tarafından işletilen AŞTİ'de yaşanan yolcu yoğunluğu nedeniyle güvenlik önemleri de artırıldı. Sömestr tatili nedeniyle memleketlerine dönen ya da aile ziyaretleri gerçekleştiren öğrenciler AŞTİ'de yoğunluğa neden olurken, günlük ortalama 80 bin yolcunun uğrak yeri olan AŞTİ'de tatil nedeniyle bu sayı 120 bine kadar çıkıyor. 200 güvenlik görevlisi, içerde ve dışarıda 188 kamera, emniyet ve zabıta personelinin de desteğiyle terminaldeki güvenlik önlemleri yaşanan yoğunluk nedeniyle en üst seviyeye çıkarıldı. Büyükşehir ekipleri, terminaldeki yolcuların huzur ve güven içerisinde yolculuk yapmaları için özen gösteriyor.

24 SAAT GÖZETİM
AŞTİ'de alınan güvenlik önemleri kapsamında; 77 hareketli,111 de sabit güvenlik kamerası aktif olarak hizmet veriyor. Tüm giriş ve çıkışların sıkı kontrol altında tutulduğu AŞTİ'de, tüm yolcular hem üst arama hem de X-Ray cihazlarından geçiriliyor. "Ginger" adıyla bilinen elektrikli devriye bisikletleri ile mobil hareket eden ve 7/24 saat esasına dayalı vardiyalı hizmet veren güvenlik personeli de gün boyu terminal içerisinde gezerek, yolcuların güvenliğini sağlıyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin şirketi BUGSAŞ, Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde çığırtkanlara karşı mücadele başlattı. BUGSAŞ bünyesinde bulunan AŞTİ'de; 200 güvenlik personeli, 188 sabit ve hareketli kamera, emniyet ve zabıta personelinin desteğiyle gürültü kirliliğine neden olan ve vatandaşları rahatsız eden çığırtkanlara adeta göz açtırılmıyor.

HASSAS DAVRANILMALI
Çığırtkanların yakalanması konusunda yapılan denetimlerin önemine dikkat çeken ve bizzat kendisi de denetimlere katılan BUGSAŞ Genel Müdürü Mehmet Alyüz, "AŞTİ, Ankaramızın en çok insan sirkülasyonu olan bölgesi. Bu yönüyle hem güvenlik hem de vatandaş huzuru açısından son derece hassas davranılması gereken bir yer" dedi.
BİZE ULAŞIN