Yenimahalle’de Anadolu buluşması

Ankara Devlet Halk Dansları Topluluğu muhteşem bir geceye imza attı. Yenimahalleliler türküler eşliğinde görsel bir şölen izledi

Yenimahalle’de Anadolu buluşması
Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen "Bizim Renklerimiz" adlı sahne gösterimi Yenimahallelilerden de yoğun ilgi gördü. Ev sahibi Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar'ın katıldığı gecede Anadolu'dan esintiler taşıyan birbirinden güzel dans gösterisi izleyenleri adeta büyüledi.

ZEYBEK DE BİZİM HORON DA
Başkan Yaşar "Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, halk danslarımız bizi biz yapan değerlerdir. Zeybek de bizim horon da, bar da bizim kırık hava da. O ezgilerde insan sevgisi var, doğa sevgisi var, dayanışma var, kardeşlik var, birlik var. Bizi bir yapan tutkal, o ezgiler. Ayrıca ülkelerin gelişmişlikleri artık sadece ekonomiyle değil kültür ve sanatla ölçülüyor. Eğer biz kültürümüzü muasır medeniyetler seviyesine taşıyamazsak demokratik bir ülke olmamız düşünülemez. Yenimahalle'de sanat geceleri düzenliyoruz, tiyatrolarımız sürekli devam ediyor. Bizler Gazi Mustafa Kemal'in aydınlık yolunda yürüyoruz. Hepimiz bugünümüzü cumhuriyete borçluyuz. Sanata ve sanatçıya her zaman sahip çıkacağız" dedi.

ADIM ADIM ANADOLU
Genel Sanat Yönetmeni Yıldız Çankaya Sargın'ın yönetimindeki topluluk, 90 kişilik kadrosuyla Türk halk danslarının bütün inceliklerini ve renklerini özenle sundu. Çeşitli yörelere ait birbirinden güzel oyunlar programı izlemeye gelen konuklar tarafından yoğun ilgi gördü. Dansların yanı sıra Devlet Halk Dansları ses sanatçıları ve solistlerinin söyledikleri türküler de geceye renk kattı. Gösterinin ikinci bölümünde yeniden sahne alan topluluk gecenin finalini Türk Bayraklı danslarıyla yaptı.Gösteriyi sonuna kadar keyifle izleyen Başkan Yaşar gecenin sonunda Yenimahalleliler adına sanatçılara teşekkür ederek çiçek verdi.
BİZE ULAŞIN