Hazal ATEŞ: Başkent teknoloji üssü!

Başkent Ankara, mimari dokusundan ekonomik yapısına kadar birçok alanda büyük bir değişim yaşıyor… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile Beştepe'de gerçekleşen Ankara Sanayi Odası ödül törenine bu değişim tablosu damgasını vurdu.
"Başkentin sanayiinden, sanayinin başkentine" sloganı ile düzenlenen törende konuşan Erdoğan, Ankara'nın sadece bir idari başkent olmadığının altını çizdi ve ekledi; "Ankara aynı zamanda ülkemizde sanayinin, ticaretin merkez şehirlerinden biri haline geldi.
Dünyada Ankara gibi sonradan başkent ilan edilen şehirler genellikle sadece bürokratik kuruluşlardan ibarettir.
Ankara ise en başından itibaren sanayide, ticarette, tarımda, eğitimde, kültür ve sanatta her alanda iddia sahibi bir şehir olduğunu ispat etmiştir. Halen il sınırları içinde faaliyet gösteren 13 OSB, üretimin her alanında Türkiye'ye ve dünyaya hizmet veriyor. Başkentimizin öne çıkan sanayi kuruluşları savunma sanayi, otomotiv ve enerji şirketlerinin dikkatimizi çektiğini görüyoruz. Demek ki Ankara, hepsi geleceğin sektörü olan bu alanlarda iyi bir damar yakalamış durumda. Önümüzdeki dönemde bu potansiyeli daha da geliştirerek Ankara'nın sanayi ve ticaretin başkenti olma vasfını güçlendireceğinize inanıyorum." ASO Başkanı Nurettin Özdebir de Başkent'teki gelişimi şu verilerle anlattı;
"İleri teknolojili patent-faydalı model başvurularının yüzde 14'ünü gerçekleştirdi.
Ar-Ge yapan üreticilerin yüzde 15'i, yüksek teknoloji üretiminin yüzde 20'si, Ar-Ge mühendislerinin yüzde 28'i Ankara'da. İleri teknoloji yatırımlarının yüzde 30'una Ankara ev sahipliği yapıyor." Ankara'nın bu potansiyeli kullanılmalı, harekete geçirilmeli.
Nurettin Bey'in ifadesiyle Ankara ileri teknoloji üssü ilan edilmeli.
Yüksek teknolojinin, ihracatın, Ar-Ge, istihdamın da başkenti Ankara bunu çoktan hak etmiş durumda.
Bu sadece Ankara için değil, Türkiye için büyük kazanç olacaktır.
Bu arada, ödül alan TUSAŞ Türk Havacılık, MAN, Türk Traktör, FNSS Savunma Sistemleri, ASELSAN, ROKETSAN, Yiğit Akü'nün aralarında yer aldığı 54 Ankaralı devi de kutluyorum.
İçimiz rahat!
Biliyoruz ki, Türkiye bu devlerle 2023, 2053 hedeflerine çok daha kolay ulaşacak.
BİZE ULAŞIN