Kadın hırsızlık çetesine operasyon

Başta Ankara olmak üzere İç Anadolu Bölgesi’nde lüks evlere dadanan kadın hırsızlık çetesi, emniyetin düzenlediği bir operasyonla çökertildi. Son olarak Çankaya’da iki farklı daireden 300 bin liralık soygun yapan zanlılar tutuklandı

Kadın hırsızlık çetesine operasyon
ANKARA'DA ve İç Anadolu Bölgesi'nin birçok ilinde lüks konutları hedef alan kadın hırsızlık çetesi zanlılarını yakalamak için onlarca güvenlik kamerasını izleyen Ankara Asayiş Şube Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri, zanlıların yüzünü binalardaki asansör kameraları sayesinde tespit etti. Çete üyelerinin yarısının, daha önce 2017 Mayıs ayında yapılan operasyonla yakalandığı öğrenildi.

ASANSÖR KAMERASI YAKALATTI
Güvenlik kameralarına yakalanmamak için yüzlerini kimi zaman tülbentle kimi zaman şapka ya da şemsiyelerle kapatan kadın hırsızlar asansör kamerasını hesaba katmadı. Hırsızlık için gittikleri dairelere misafir kılığında gelen kadın hırsızlar giyimlerini de semtlere göre ayarladı. Güneş gözlüğünü gözlerinden sadece asansörde çıkaran kadınların yüzlerini tespit eden Hırsızlık Büro ekipleri araştırma çalışmalarına başladı. Ekipler, titizlikle yürüttükleri çalışma sonucu bulmaca çözer gibi kadın çetenin maskesini düşürdü. Çetenin liderliğini yaptığı tespit edilen Ayşe Ç., ve 8 hırsızlık suçundan firari olarak aranan D.Ç.'nin Çankaya'da iki farklı evden yaklaşık 300 bin TL değerinde ziynet eşyası çalınması olayını gerçekleştirdikleri tespit edildi. Hırsızlık öncesi bölgede kısa keşifler yapan kadınların kilitli olan binalara bina sakinlerinin arkasına takılarak misafir gibi girdikleri gözlemlendi.

SUÇ DOSYALARI KABARIK
Hırsızlığı meslek edinen kadınların sabıkalarının bir hayli kabarık olduğu öğrenildi. Adeta yürüyen suç makinesi gibi hareket eden Ayşe Ç.'nin 15 evden hırsızlık, 4 konut dokunulmazlığını ihlal, 1 açıktan hırsızlık suçu olmak üzere 20 adet suç kaydının olduğu Ankara mahkemelerince 6 hırsızlık, Eskişehir mahkemelerince 2 ayrı hırsızlık, Aksaray mahkemelerince 1 hırsızlık suçu olmak üzere 9 ayrı hırsızlık suçundan arandığı ortaya çıktı. Diğer zanlı D.Ç.'nin ise 12 evden hırsızlık, 2 konut dokunulmazlığını ihlal, 1 kayıp şahıs olmak üzere 15 ayrı suç kaydının olduğu ve 8 evden hırsızlık suçlarında firar olduğu öğrenildi.

ÇETE CEZAEVİNDE BULUŞTU
Günübirlik Ankara'ya gelerek hırsızlık yaptıkları tespit edilen kadın çetenin yarısı da yine kameralar yardımıyla çökertilmiş yakalanan kadınlara çetenin diğer üyeleri sorulmasına rağmen hırsızlar arkadaşlarını ele vermemişti. 4 Mayıs'ta yakalanan Selma D. ile Ebru D. tutuklanmıştı. 18 Ocak'ta çetenin lideri olduğu belirlenen Ayşe Ç. ile D.Ç.'ye operasyon düzenleyen polisler, düzenledikleri operasyonla çeteyi 19 Ocak'ta cezaevinde buluşturdu.
BİZE ULAŞIN