Onlar artık kimsesiz değil

Ankara Valiliği tarafından her kış döneminde açılan Kimsesizler Oteli, bu yıl da 100 evsize sıcak yuva oldu. Soğuk havalarda sokaklarda ateş yakarak hayatta kalmaya çalışan Dursun Bozkaş, Valilik ekiplerince donmak üzereyken bulunarak Kimsesizler Oteli’ne yerleştirildi

Onlar artık kimsesiz değil

Ankara Valiliği'nin her kış kapılarını açan Kimsesizler Oteli, bu kış 100 evsizi ağırlıyor. Başkentin soğuk gecelerinde donmamak için sokakta ateş yakarak hayatta kalmaya çalışan Dursun Bozkaş, Hüseyin Kapucu ve Gürkan Kaya gibi birçok kimsesiz, ekiplerce alınarak Kimsesizler Oteli'ne yerleştiriliyor. Ankara Valiliğince her kış dönemi açılan Kimsesizler Oteli, bu yıl da evsizlere sıcak yuva oldu. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın, kimsesizleri ve evsizleri çetin kış şartlarından korumak amacıyla hizmete açtığı Kimsesizler Oteli'nde bu yıl 100 kişi konaklıyor. Kayıp vatandaşlara da sahip çıkılan Kimsesizler Oteli'ndeki 61 yaş üstü vatandaşlar huzur evlerine, engelliler ise rehabilitasyon merkezlerine yönlendiriliyor. Çalışabilecek durumdaki evsizler ise İŞKUR aracılığıyla iş sahibi yapılıyor.

HÜZÜNLÜ HAYAT HİKÂYELERİ
Otelde kalan evsizlerin ve kimsesizlerin hayat hikayeleri hüzünlendiriyor. Sokaklarda ateş yakarak hayatta tutunmaya çalışan Dursun Bozkaş, Valilik ekiplerince donmak üzereyken bulunarak Kimsesizler Oteli'ne getirildiğini anlattı. Eşini trafik kazasında kaybedince sokaklarda kalmaya başladığını ifade eden Bozkaş, "Polis abilerimden Allah razı olsun, beni sokaktan alıp getirdiler. Onlara Allah kaza bela vermesin. Burada sıcak çorbamı içtim, traşımı oldum ve banyomu yaptım. Şimdi de rahatça uyuyacağım" dedi. Soğuğa, açlığa ve susuzluğa karşı çaresiz kalan Hüseyin Kapucu'ya da devletin yardım eli yetişti. Parklarda hayatta kalma mücadelesi verdiğini kaydeden Kapucu, "Ben hemen hemen 30 senedir dışarlardayım. Geçen yıl iki arkadaşım yanımda donarak öldü. Sıra bana gelmişti. Ben de direkten döndüm, ölmedim. Memur abilerim geldi ve beni arabaya bindirip buraya getirdiler. Aslında benim gibileri cepheye göndermeleri lazım. Harp var şimdi... Biz devletin verdiği şu yemeği hak etmiyoruz. Bana silah versinler ben de cephede olmak istiyorum" diye konuştu. Gençlik Parkında iki hafta önce rahatsızlık geçirerek hastaneye kaldırılan, sonrasında ise kalacak bir yeri olmadığı için imsesizler oteline getirilen Ahmet Güleç de sıcak bir yuva sahibi olduğu için mutlu olduğunu söyledi.

'KIŞ DEMEK ÖLÜM DEMEK'
17 Ağustos Adapazarı depreminde ailesini kaybedince kenti terk edip Ankara'da sokaklarda kalmaya başlayan Gürkan Kaya da kendisine yardım eli uzatılmış olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kendisine sahip çıkarak, soğuktan ve ölüm tehlikesinden kurtaranlara teşekkür eden Kaya, "Ankara'dan başka böyle statüye sahip olan bir şehir görmedim. Yaşım 64. Ayaklarımdan rahatsızım ve vücudumun her yerinde platin var. Rabbim bunu imtihan olarak verdi. Aslında bu yaştan sonra 'sokak çocuğu' olarak anılmak zoruna gidiyor insanın. Bu arada bizim gibiler için kış demenin ölüm demek olduğunu en iyi biz biliriz. Bizler için sokaktan gelip de sıcacık bir çorba içmek, rahatça uyuyup uyanmak bulunmaz nimettir" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN