Köyünün bekçisi kazların efendisi

Emekli olduktan sonra hobi olarak köyünde kaz yetiştiriciliği işine başlayan Mesut Kayan, 2 yılda 700 kaz üretti. Kayan’ın hedefi 5 bin kaza ulaşmak

Köyünün bekçisi kazların efendisi
ANKARA'DA emekli olduktan sonra internetten gördüğü kaz yetiştiriciliğine hobi amacıyla başlayan Mesut Kayan, iki yıl içerisinde ürettiği 700 hayvanla gelir kapısına dönüştürdüğü uğraşında bu yıl 5 bin kaza ulaşmayı hedefliyor. Zamanının büyük bölümünü, Çubuk Çit Köyü Avdullah Mahallesi'nde babasından kalma evinde geçiren 51 yaşındaki Kayan, emekli olduktan sonra hobi olarak kaz beslemeye başladı.

HEDEFİM 5 BİN KAZ
Kaz yetiştiriciliğine merak saldığını ve bir süre sonra köydeki babasından kalan eve dönerek kaz yetiştirmeye başladığını anlatan Kayan, ilçede kaz yetiştiriciliğinin fazla bilinmediğini söyledi. Kayan, mahalle sakinlerinin kent merkezinde olmasına rağmen sıkılmadan işini severek yaptığını belirterek, "Bölgemizin iklimine uygun bakımı kolay ne var diye internetten araştırırken kaz yetiştiriciliğini gördüm. Biraz araştırdıktan sonra 70 damızlık kaz aldım. Yumurtadan çıkartmak için kuluçka makinesi de aldım. Sonra yumurtlamaya başladılar. Biraz da yumurta satın aldım ve kaz sayısını 700'e çıkarttım. Büyüttükten sonra 330 tanesini damızlık koyarak, geri kalanını sattım. Bu yılki hedefim inşallah bu sayıyı 5 bine çıkartmak." Kayan, eşi ve çocuklarının Ankara merkezde yaşadığını aktararak, "Tatillerde gelirler birkaç gün kaldıktan sonra geri giderler. Kışları köyde kimse yaşamaz. Ben hem köye bakıyorum hem kazlarıma" dedi.
BİZE ULAŞIN