Trafik kazaları için yeni projeler yolda

Başkentte trafik emniyet amirlerinin katıldığı toplantıda kazaların en aza inmesi için çözüm yolları tartışıldı. Bakan Soylu yeni projelerin yolda olduğunu açıkladı

Trafik kazaları için yeni projeler yolda
Başkentte düzenlenen trafik amirleri bilgi paylaşımı ve değerlendirme toplantısında yıl içinde meydana gelen trafik kazaları ele alındı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun da katılımıyla gerçekleşen toplantıda trafik kazalarının minimuma inmesi için yeni projeler başlatıldığı ifade edildi. Ankara'da 2017 yılında meydana gelen 97 bin 159 trafik kazasında 299 kişi hayatını kaybetmiş, 36 bin 561 kişi ise yaralanmıştı. Bakan Soylu'nun verdiği açıklamalara göre ise 2018'in ilk ayında meydana gelen kazalarda 29 kişi hayatını kaybederken, 204 vatandaş yaralandı. Bu rakamların çok fazla olduğunu belirten Bakan Soylu, kazaların azalması için ekip sayısının artacağını söyledi.

"TRAFİKTE HIZ ARTTI"
Trafik kazalarıyla ilgili yapılan toplantının açılış konuşmasında terör örgütlerine yönelik Afrin'de gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekâtı'na katılan askerlere başarı dileğinde bulunan Bakan Soylu, trafik konusunda geçen yılın değerlendirmesini yapmak ve 'Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi'nin sonuçlarını masaya yatırmak amacıyla bu toplantıyı gerçekleştirdiklerini söyledi. Gelişen ve değişen teknolojiyle beraber trafikte hızın arttığını, bunun da kazalara davetiye çıkardığını ifade eden Soylu, trafikte denetim ve kontrol yapan personel sayısında artış olduğunu dile getirdi.

MAKETLER ETKİLİ OLDU
Trafik kazalarının yoğun olduğu yollara yerleştiren 431 maket trafik aracının bulunduğunu ifade eden Soylu, bu maketlerin kullanıldığı yerlerde yaşanan kazalarda yüzde 17'lik azalma kaydedildiğini söyledi. 21 bin trafik polisinin yollarda vatandaşa hizmet ettiğini belirten Soylu, "Trafik polisi sayısı yılsonunda 25-26 bine çıkacak. 22 Ocak tarihine kadar olan otobüs kazalarının listesini çalıştık. Polis bölgesinde 9 kaza ve 14 can kaybı, jandarma bölgesinde de 2 kaza ve 15 can kaybı. Toplam can kaybımız 29, toplam yaralı sayımız ise 204. Bu, kabul edilebilir bir bilanço değildir. Bu yıl trafik ekiplerinin motosiklet sayısında da önemli bir adım atacağız" dedi. Geçtiğimiz günlerde jandarmanın kıyafetinde gidilen yeniliğin polisler için de uygulanacağı söylendi. Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Ali Çelik ise trafik kazalarını tamamen önlemenin mümkün olmadığını ancak kazaların azaltılabileceğini belirtti.

SPOT HAZIRLANACAK
Başkentte 2017 yılında trafik kazalarının en çok bayram tatillerinin olduğu aylarda meydana geldiği gözlemlendi. Bayramlarda başta Ankara olmak üzere yurdun dört bir yanında meydana gelen trafik kazalarında bilanço ağır oldu. Ankara'da geçtiğimiz yıl dini bayramlarda meydana gelen kazalarda 130 vatandaş hayatını kaybederken 15 bin 156 kişi yaralandı. Trafik kazalarını tamamen ortadan kaldırmak imkânsız da olsa en aza indirmenin mümkün olduğunu belirten yetkililer, maket araçların ve trafik ekiplerinin sayısının artırılmasına ek kamu spotlarıyla sürücüleri bilinçlendirmeye bu yıl da devam edeceklerini söylediler.
BİZE ULAŞIN