Ölüm yoluna bitki seddi

Bugüne kadar 40 kişinin karşıdan karşıya geçerken öldüğü Pursaklar’daki Protokol Yolu’nun orta refüjüne yayaları caydırma amaçlı çalılar dikilecek

Ölüm yoluna bitki seddi
Esenboğa Havalimanı'na gidiş ve gelişlerin sağlandığı Özal Bulvarı'nda 2009 yılından bu yana 40 kişi, karşıdan karşıya geçmeye çalışırken hızla gelen araçların altında kalarak hayatını kaybetti. 166 kişinin de karşıdan karşıya geçerken yaralandığı Protokol Yolu bölgedeki vatandaşlar tarafından artık "Ölüm Yolu" olarak biliniyor. Yaya üst geçidi bulunmasına rağmen vatandaşların koşarak karşıya geçmeye çalıştığı 10 şeritli bulvar, kimine mezar olurken kimini ise sakat bıraktı.

İKİ ÖNERGE VERİLDİ
Protokol Yolu ile ilgili sorunlar ilk olarak geçtiğimiz yıl Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde gündeme gelmişti. Pursaklar Belediye Meclis Üyesi Hamdi Kesgin'in verdiği önergenin ardından üzerinde, "Sayın yayalar can güvenliğiniz için lütfen yaya üstgeçitlerini kullanınız" yazılı uyarı levhaları bulvarın orta refüje asılmıştı. Uyarı levhalarının da çözüm olmaması nedeniyle Meclis Üyesi Kesgin, Ocak ayı içerisindeki Büyükşehir Meclisi'ne ikinci bir önerge vererek orta refüje bariyer yapılmasını talep etti.

ÇALIŞMA BAŞLATILDI
SABAH Ankara'nın gündeme getirdiği konu ile ilgili geçtiğimiz akşam Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, AK Parti'li Belediye Meclis Üyesi Hamdi Kesgin ile görüştü. Kesgin toplantıya ilişkin yaptığı açıklamada, "Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Tuna ile Pursaklar'daki sorunlar üzerine verimli bir görüşme yaptık. Talebimiz üzerine başkanımız Protokol Yolu'nda yaşanan sıkıntılara çözüm bulmak için çalışma yaptıklarını belirtti. Vatandaşların buradan karşıya geçişlerini caydırmak için orta refüjlere uzun boylu çalılar dikilerek rekreatif bir düzenleme yapılacak. Umarız bu düzenleme çözüm olur" diye konuştu.

"BENİ MUTLU ETTİ"
Protokol Yolu'nda hayatını kaybeden 13 yaşındaki Ayça Sude'nin babası Hakan Kündüm ise, "Somut bir adım atılması tabiî ki beni çok mutlu etti. Ancak yapılacak olan bitkisel bir çözüm. Bundan kasıt tam olarak nedir bilmiyorum. Eğer çözüm olarak bahsedilen bitkisel düzenleme Kızılay'daki gibi bir şey ise bu çözüm değil süsleme olacaktır. Ben ısrarla ferforje bariyer yapılarak kati bir düzenleme yapılması taraftarıyım. Tabi ki hiçbir şey yapılmamasından iyidir" dedi.
BİZE ULAŞIN