Suluboyalı Anadolu izlenimleri

Başkentli ressam Elçin Şahal Oskay, suluboyayla resmettiği Anadolu izlenimlerine devam ediyor. Suluboyanın ihmal edildiğini söyleyen Oskay, bu tutumdan dolayı yetenekli gençlerin resimden uzaklaştığını ifade etti

Suluboyalı Anadolu izlenimleri
Elçin Şahal Oskay, Anadolu'nun karış karış köşelerini, kaybolmaya yüz tutmuş değerlerini en sıcak şekilde resmediyor. Geçmişten günümüze, doğudan batıya tüm renkler onun ellerinde yeniden şekilleniyor. Oskay, Anadolu'ya dair izlenimlerini sadece yurt içinde değil yurt dışında da sergiliyor.

Bu maceraya ne zaman başladınız?
12 yaşlarındayken resim öğretmenimin tavsiyesi üzerine başladım. Herhalde bu gibi durumlarda yeteneği birinin görüp keşfetmesi ve onu doğru bir şekilde motive etmesi gerekiyor. Bu konuda şanslı olanlardan birisiydim. Öğretmenimin yönlendirmesiyle Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'ne gittim. O yıllarda her ilde yoktu, Uşak'tan kalkıp Kütahya'ya ilk sanat eğitimimi almaya gittim. Lisansımı resim-iş öğretmenliği, yüksek lisansımı Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Ana Sanat Dalı'nda yaptım. Toplamda 13 yıl sanat eğitimi aldım.

İlk eserlerinizden biraz bahseder misiniz?
Ağırlıklı olarak figüratif, anatomi, peyzaj çalıştım. Teknik olarak suluboya, pastel ve karakalem yoğunluktaydı. İlk tarz gibi değil, sanata ilk adım öğretisi gibiydi. Sergi de bunun devamında geldi. İki arkadaşımın yönlendirmesiyle, örnek olmasıyla cesaret ettim ve 1998 yılında ilk kişisel sergimi 30-40 çalışmayla açtım.

'OKUMAK VE BOL BOL ARAŞTIRMAK LAZIM'

Gençlere, yeni başlayanlara tavsiyeleriniz var mı?
Bol bol etüt yapsınlar. Fakat en mühimi unutmasınlar, kursa başlamakla ressam olunmuyor. 'Ben kursa başladım, çizmeyi, teknikleri öğrendim' diyerek ressam olunmaz. Yıllar geçmesi lazım, okumak, bol bol araştırmak lazım. Yıllarca o içindeki resim sevgisini korumak ve bunu sanata dökmek gerekiyor.

'SULUBOYANIN HAKKI YENİYOR'

Son serginiz "Anadolu'da Turizmin Renkleri" nasıl ortaya çıktı?
Önceki sergilerimde Anadolu'dan yansımalar, Anadolu'dan görünümler başlıklarını kullandım. Bütün eski dönem çalışmalarımla son iki yılda yaptıklarımı buluşturmak istedim. Bir derleme gibi... Kapsamlı bir sergi, Türkiye'nin dört bir köşesinden çalışmalar var. Sadece gidip gördüğüm yerler değil, hatıralarımdan da esinlendim.

Anadolu resimlerinde suluboyayı tercihizin özel bir nedeni var mı?
Suluboyanın hakkı yeniyor. Sadece resim öğretim aracı olarak kullanılmamalı. Suluboya çok zor bir tarz, müdahale şansınız az, yapımı zor. Mutlaka kaliteli ürünler kullanılmalı. Suluboya ilkokul seviyesinin çok üzerinde bir teknik. Aslında birçok çocuk belki yeteneği olmasına rağmen sırf suluboyanın zorluğundan ya da algıda basit kalmasından dolayı resimden uzaklaşıyor.
BİZE ULAŞIN