KDV müjdesi memnun etti

Hükümetin milyonlarca esnaf, üretici ve işletmeye can suyu olacak KDV müjdesi, Ankaralı esnaf ve sanayiciyi mutlu etti

KDV müjdesi memnun etti
Hükümet, milyonlarca esnaf, yatırımcı, üretici ve ihracatçının gelirine doğrudan yansıyacak KDV paketini Meclis'e gönderdi. Başbakan Binali Yıldırım ve Maliye Bakanı Naci Ağbal, reel sektörün 140 milyar lirayı aşan alacağının ödeneceği paketin ayrıntılarını anlattı. Pakete göre tek bir mükellefin bile Maliye'de biriken KDV alacağı kalmayacak. Devreden KDV'ler belirli bir program dâhilinde iade edilecek. Mevcut uygulamada, işletmeler yaptıkları yatırımlar ve ödedikleri vergiler nedeniyle yeterli KDV miktarına ulaşamazlarsa alacakları tutar sonraki dönemlere devrediyor, devletten iade olarak talep edilemiyor. Devreden KDV'nin 12 ay içerisinde indirilememesi halinde mükellefe iadesi sağlanıyor. Bu süre 3 aya kadar indirilebilecek. Esnafı mutlu eden pakete göre ayrıca işletme hesabı esasına göre defter tutan küçük işletmelere, aylık KDV beyannamelerine göre tahakkuk eden vergiyi, normal vade tarihini takip eden ikinci ayın sonuna kadar ödeme imkanı getiriliyor.

ÇARKLAR DÖNECEK
Açıklanan ekonomi paketini ATO Başkanı Gürsel Baran, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal, SABAH Ankara için yorumladı. Paketin esnaf ve tüccar için çok önemli olduğunu belirten Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, "33 yıl önce uygulamaya konan Katma Değer Vergisi Kanunu'nda değişikliğe gidilmesini çok önemli bir gelişme, Sayın Başbakanımızın ifade ettiği gibi gerçekten bir reformdur. Hükümetimiz yatırım, üretim ve ihracatı bir dizi yasal düzenleme değişikliği ve teşviklerle destekliyor. KDV Kanunu'ndaki değişiklikler de yine aynı amaca hizmet edecek inşallah, çarkların daha hızlı dönmesine vesile olacak. Tasarının içeriğine baktığımızda pek çok olumlu düzenleme gerçekleştirileceğini görüyoruz. Maliye'de biriken KDV'lerin iade edilecek olması, ödenmediği durumlarda faiz işlemesi, küçük esnaf için hasılat sistemiyle KDV üzerinden ödeme sisteminin hayata geçmesi ve ödemelerin 2 ay sonradan yapılması çok önemli" ifadelerini kullandı.

ÖNEMLİ BİR DEĞİŞİKLİK
ASO Başkanı Nurettin Özdebir: Bu değişiklik, sadece yaptığımız satışlardan tahsil ettiğimiz KDV'ler değil, stoklarımızda bulunan ürünlerin de KDV'lerinin iade edilmesi şeklinde bir düzenleme olacak. Bu, sanayimizin gelişmesi ve sanayicimizin desteklenmesi açısından son derece önemli bir değişiklik.

BAŞKAN İLHAN ERDAL: ÜRETİMİ GENİŞLETECEK
Ankara Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı İlhan Erdal ise verilen müjdenin üretime büyük katkı sunacağını ifade etti. Başkan Erdal, "İş dünyasının finansal anlamdaki en önemli sorunlarından biri piyasaya ödediği, ancak indiremediği için vergi dairesinden alacağı olarak kalan tutarı iade alamamasından dolayı oluşan finansman yükü olduğu görülüyordu. Bir anlamda fazladan ödenen bu vergilerin iade alınabilecek olması gerçekten önemliydi. Ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayan sektörlerde KDV muafiyeti getirilerek ülkenin mikro ve makro gelişimine katkı sağlayacak düzenlemelerin başında da KDV teşviklerinin sağlanması geliyor. Zira vergi gelirlerinin yüzde 70'ini oluşturan dolaylı vergiler içerisindeki en büyük dilim halen KDV'dir. Dolayısıyla yatırımcılar, üreticiler ve esnaflar yönünden bu ve buna benzer, üretimi genişletecek, ihracatı artıracak ve ekonomiye canlılık getirecek bu reform paketini olumlu görüyoruz. Bu tasarıyla piyasaya ciddi manada bir kaynak sağlanacaktır. Bununla birlikte milyonlarca kişiyi ilgilendiren bu paket, hem KOBİ'lere hem de esnafa KDV düzenlemeleri konusunda getirilen kolaylıklar devletin mükelleflerle olan ilişkilerinde daha iyi bir seviyeye geldiğimizin de bir göstergesidir" değerlendirmesinde bulundu.
BİZE ULAŞIN