Oyunlarını kodlayacaklar

Altındağ’daki Cebeci Ortaokulu’nda Ankara Valiliği’nin desteği ile ‘Oyunumu kodluyorum’ yarışması 12 Nisan’da düzenlenecek

Oyunlarını kodlayacaklar
Geçen yıl Ankara genelinde yapılan Kodlama Yarışması, bu yıl ülke geneline yapılacak. Türkiye'de ilk kez bir devlet ortaokulunda düzenlenecek bilim yarışmasına başta Ankara Valiliği olmak üzere teknoloji ve bilim alanında ülkeye katkıları bulunan üniversite ve firmalar destek verecek. 12 Nisan'da Altındağ'daki Cebeci Ortaokulu'nda Türkiye genelinde yapılacak olan 'Oyunumu kodluyorum' yarışmasına sponsor olan Ankara Valiliği bu yarışmada öğrencilerin fırsat eşitliği noktasında birleştiğini belirtti. Dezavantajlı bölgelerdeki öğrenciler dâhil olmak üzere ülkenin dört bir yanındaki devlet, özel ve imam hatip ortaokulu öğrencileri 'Oyunumu kodluyorum' yarışmasında ter dökecek. Bilim ve teknoloji çağında ülkemizde dünya çapında üretim ve araştırmalar yapan üniversite ile firmaların yönlendirmesiyle ortaokul öğrencileri bilime bir adım daha yaklaşacak. Topaca, yazılım ve kodlama alanında başarılı olan öğrencilerin yarışmaya destek olan firmalarda ileride istihdam alanı sağlayabileceğini söyledi.

KENDİ OYUNLARINI KENDİLERİ YAZACAK
Türkiye'de 30 milyon, dünyada ise 2 milyar insan bilgisayar oyunu oynuyor. Zamanının çoğunu oyun oynamakla geçiren çocukların oynadıkları oyunları kendileri kodlamaları, yazılan kodları okuyabilmeleri ve yazılım konusunda cesaretlendirmek ve desteklemek istediklerini ifade eden Topaca, "Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, ODTÜ, ODTÜ TEKNOKENT, ROKETSAN, HAVELSAN, TAI, Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü, EBA, TUBİTAK, Hacettepe STEM AND MAKERS LAB gibi kuruluşlar bu yarışmaya destek verdi. Programlama eğitiminin önemi bu yarışma ile öne çıkacak" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN