Nazmiye nine okumak istedi devlet ayağına gitti

Ailesi okula göndermediği için çocukken okuma yazma öğrenemeyen, felçli eşine baktığından evden dışarı çıkamayan Nazmiye Öztürk, hayalini 81 yaşında, evine gelen öğretmenin yardımıyla gerçeğe dönüştürüyor

Nazmiye nine okumak istedi devlet ayağına gitti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan "Okuryazarlık Seferberliği" ile okuma yazma bilmeme düzeyini sıfıra indirme hedefi doğrultusunda tüm il ve ilçelerde çalışmalara hız verildi. Özellikle okuma yazma bilmeyen yaşlıların büyük ilgi gösterdiği Okuryazarlık Seferberliği ile hayaline kavuşanlardan biri de 81 yaşındaki Nazmiye Öztürk. Mamak Halk Eğitim Merkezinde görevli öğretmenin evine giderek ders verdiği Öztürk, kısa sürede büyük aşama kat etti.

'GÖZÜM GİBİ'
Öztürk, evlendikten sonra okuma yazma öğrenmek için yine bir kursa başvurmak istediğini fakat bu sefer de eşinin izin vermediğini dile getirdi. Eşi felç geçirdikten sonra ona baktığı için evden dışarı çıkamadığını anlatan Öztürk, şöyle devam etti: "Okuma yazma hayalimi gerçekleştiremeyeceğim için çok üzülüyordum. Bakıma muhtaç. Daha 'Öf' bile demedim. Allah ömrünü versin, ben de bakayım. Kul hakkı. Sağ elim onun üstünde. Yanındaki koltukta yatarım, kalkar üstünü örterim, öksürdüğünde başını kaldırırım. Ona gözüm gibi bakıyorum. 56 senelik eşim, beş çocuğumun babası nasıl bakmayayım? Hastaneye gittik, doktorlar 'Hastaya iyi bakmışsınız' dedi. Her şeyi saatinde uyguluyorum. İlaçlarını, iğnesini hep takip ediyorum." Nazmiye Öztürk'ün öğretmeni Serap Ünal, seferberlik kapsamında eğitim vermek için geçen hafta Mamak Halk Eğitim Merkezine başvurduğunu ifade etti. Mamak Kaymakamı Ziya Polat, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney, Nazmiye Öztürk'ü evinde ziyaret etti.

İLK DERSİMİ ALDIM
Nazmiye Öztürk, doktorun yazdığı reçeteleri, verdiği ilaçların üstünü okuyamadığını, sürekli birine muhtaç olduğunu ifade etti. Markete gittiğinde utandığı ve okuma bilmediğini söyleyemediğinden "Gözüm görmüyor, şunun tarihine bakar mısınız?" diye sorduğunu aktaran Öztürk, bu şekilde idare etmeye çalıştığını belirtti. Öztürk, "Televizyonda okuma yazma seferberliğinin başlayacağını gördüm. Allah Cumhurbaşkanımızdan, eşinden ve emeği geçen herkesten razı olsun. İlk dersimi aldım. Çok güzel geçti, zorlanmadım" dedi.
BİZE ULAŞIN