Dönüşümün ressam kadınları

Kimi üniversite mezunu kimi ev kadını… Kimi hastalığını yeniyor kimi hayallerini çiziyor… Altındağlı ressam kadınlar ilçedeki dönüşümün büyük örneği oldu

Dönüşümün ressam kadınları
15 yıl öncesine kadar gecekondularla anılan ve neredeyse hiç kültürel etkinliğin yapılmadığı Altındağ'da, kentsel dönüşüm çalışmaları ile birlikte kadınlar da dönüştü. Altındağ Belediyesi'nin kadın eğitim ve kültür merkezlerinde resim dersi alan yüzlerce kadından bazıları hastalığını yeniyor bazıları ise hayallerini çiziyor. Türkiye'nin farklı bölgelerinde zaman zaman sergiler açan kadınlar ilçedeki dönüşümü gözler önüne seriyor. Daha önceleri genellikle suç unsurları ile anılan ilçenin artık kültür ve sanatla ön plana çıktığını belirten Altınağ Belediye Başkanı Dr. Veysel Tiryaki, "60 bini bulan kadın üyemizin olduğu kültür merkezlerinde eğitim gören kadınlar girişimcilikleri, ekonomiye verdikleri katkı ve kültür sanat faaliyetleri ile artık adlarından söz ettiriyor. Kadın konulu sergimizde resim kurslarına yeni başlayanlardan dört yılı aşkındır resim kursu alanlara kadar pek çok üyemizin resimleri sergileniyor. 10 yıl öncesinde hiçbir kültür sanat faaliyetinin olmadığı bir bölgede kadınların kentsel dönüşüm sonucunda ulaştıkları bu başarı Türkiye'ye örnek. Her platformda 'Altındağ'ın dönüşümü Altındağ'ın altın kadınları sayesinde olmuştur' derim. Sadece Altındağ'da değil, Türkiye'de ekonomik ve bilgi birikim anlamında kadınlarımız ne kadar güçlü ve donanımlı ise Türkiye de o kadar güçlüdür" dedi.

TÜRKİYE'Yİ DOLAŞIYOR
Altındağ Belediyesi'nin kurslarına katılarak resim yapmayı öğrendiğini ve kadınların isterse her şeyi başarabileceklerini belirteren Sevda Sağıroğlu, resimlerini özgürlükçü bir yaklaşımla tuvale yansıttığını söyleyerek, "Eserlerimi kadına yönelik çiziyorum ve eserlerimde kadınların her şeyi başarabileceği temasını kullanıyorum. Bugün Şanlıurfa'dan Ankara'ya kadar geniş bir coğrafyada resimlerim sergileniyor" ifadelerini kullandı.

HASTALIĞINI YENİYOR
Parkinson hastalığı nedeniyle günlük hayatta çatal kaşık tutmakta güçlük çeken ancak resim kurslarında fırça tutan Özden Ateş'in yaptığı resimler beğeni topluyor. Ateş, "Parkinson hastasıyım, hareket ettirdiği için ellerime iyi geliyor. Resim yaparken hastalığımı unutuyorum ama günlük hayatımda el işi yapmam, kalem tutmam, çatal kaşık tutup yemek yapmam çok zor. Resim yapmak psikolojik olarak bana çok iyi geliyor" diye konuştu.

TARİF EDİLEMEZ
Kadın eğitim kültür merkezinde yeni resim kursu almaya başlayan üniversite mezunu ve ev kadını olan Yasemin Levent de, "Kurslarda öğretmenlerimin yönlendirmesi sonucunda resme ilgi gösterdim. Bir yıldır eğitim görüyorum ve ilk çalışmamı kadın konulu resim sergisinde sergiliyorum. Bu duygu çok güzel ve tarif edilemez" diyerek duygularını aktardı.

EV KADINIYIM…
Sevda Topçu ise "Altındağ Belediyesi'nin kadın eğitim ve kültür merkezlerinde resim yapmasını öğrendim. Ev kadınıyım, resim yaparken sakinleşiyorum ve huzurlu oluyorum. Kendimi resme veriyorum. Resim yaparken mutluyum ve bu mutluluk bana yetiyor. Kafanız sadece o renklerin içinde oluyor ve her şeyi bir kenara koyuyorsunuz" dedi.
BİZE ULAŞIN