Ekmeğini etten çıkarıyor…

Çubuk’ta yaşayan 45 yaşındaki ev hanımı Ömür Al, girişimcilik kursuna katıldıktan sonra açtığı kasap dükkânı ile üçü üniversite öğrencisi 4 çocuğunun eğitim masraflarını karşılıyor

Ekmeğini etten çıkarıyor…
Ankara'nın Çubuk ilçesinde girişimcilik kursuna katıldıktan sonra kasap dükkanı açan kadın, üçü üniversite öğrencisi dört çocuğunun eğitim masraflarını karşılamak için ter döküyor. Kasap Ömür Al (45), ev hanımıyken 4 yıl önce eşinden ayrıldığını, 4 çocuğunun geçimini sağlamak için muhasebecilik yapmaya başladığını belirtti. Ankara'da hayvancılık ve et sektörünün merkezlerinden olan Çubuk'ta bir et toptancısında çalışmaya başladığını, muhasebeciliğin ardından üretim hattında kontrol görevi de yürüttüğünü anlatan Al, bu süreçte kasaplığı öğrendiğini dile getirdi. İki oğlu ve bir kızının üniversite, küçük oğlunun ise ortaokul öğrencisi olduğunu, onların geleceği için kendi kasap dükkanını açmaya karar verdiğini anlatan Al, KOSGEB'in açtığı girişimcilik kursuna katıldıktan sonra bir dükkan kiraladığını ifade etti. Dükkanının 4 aydır hizmet verdiğini, ilgiden çok memnun olduğunu dile getiren Al, "Çalıştığım iş yerinde kasaplığı öğrenince hoşuma gitti. Biraz güç isteyen bir meslek ama severek yapıyorum. Çevremdeki herkes olumlu baktı. Çocuklarımın da hoşuna gitti. Sabah erken kalkıyorum, çocuklarımın okul hazırlıklarını yaptıktan sonra 08.30 gibi dükkanı açıyorum, akşam 21.00 gibi de kapatıyorum. Özellikle benden alışveriş etmek için uzak mahallelerden duyup gelen hanımlar var" diye konuştu. Dükkana giren kadınların özellikle temizliğe, erkeklerin ise tezgah düzenine baktığını dile getiren Al, bazı vatandaşların ise tezgahın arkasında bir kadın görünce şaşkınlığını gizleyemediğini kaydetti.

GURUR DUYUYORUZ
Al, ayrıca, "Kadın eli değen her yer güzelleşir. Her yerde olmalıyız. Dükkanıma eski kasaplar geliyor, kontrol ediyorlar, yaptığım işi beğeniyorlar. Bir kadın olarak bu işin üstatlarından tam not aldım. Bu da beni motive ediyor. Üç çocuğum İzmir, Amasya ve Ankara'da üniversite okuyor, küçük oğlum da ortaokul 2. sınıfa gidiyor. Çocuklarımı kimseye muhtaç olmadan rahat bir şekilde okutabilmenin mutluluğunu yaşıyorum" dedi. Al'ın müşterilerinden Eda Özdemir ise Çubuk'ta kadın bir kasap olduğunu duyunca şaşırdığını, dükkana gelip alışveriş etmeye başladığını söyledi. Özdemir, "Açıkçası küçük yerlerde kadınlar bu tip işlere çok cesaret edemezler. Bir kadının kasap olması ve işletmeci olması beni çok mutlu etti. Hem iş yeri tertemiz hem de hoş, nezih bir ortam" ifadelerini kullandı. Ömür Al'ın çarşıya neşe ve güzellik kattığını belirten Hacer Metin ise bir kadın olarak gurur duyduklarını dile getirdi.
BİZE ULAŞIN