Çubuk’tan dünyaya 10 bin ton turşu

Ankara’nın Çubuk ilçesinde üretilen turşulara yurtdışından da talep geliyor, bu yıl ilçenin turşu ihracatının 10 bin tona ulaşması amaçlanıyor

Çubuk’tan dünyaya 10 bin ton turşu
Çubuk Turşucular ve Yaş Sebze, Meyve Üretim Kooperatifi Başkanı Hasan Işık, bu yıl ilk defa kooperatif üyelerinin kendi adlarına ihracata başladıklarını söyledi. Önceki yıllarda üreticilerden toptan alınan turşunun başka firmalar tarafından yurtdışına satıldığını belirten Işık, bu yıl ilçedeki firmaların ihracatı kendilerinin yaptığını ifade etti. Tüm illere turşu gönderdiklerini, kapasitelerinin her yıl arttığını dile getiren Işık, yurt dışından gelen taleplerde de çok ciddi artış olduğunu bildirdi.

DÖVİZ GİRİYOR
Ülkeye döviz girdisi sağladıkları için çok mutlu olduklarını belirten Işık, "Yeni bağlantılarla Çubuk turşusunu dünyaya tanıtıp satmaya başladık. Daha önceden de yapılıyordu ama bu seneki kadar yüksek tonajda ihracat gerçekleşmemişti. Bu sene rekor kırıldı. İhracat yapmaya başladığımız ülkeler arasında Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Bahreyn ve Irak gibi 10 ülke var. En çok sattığımız ürünlerin başında salatalık turşusu geliyor. Bunun yanında karışık turşu, biber çeşitleri de talep görüyor. Hem havayolu hem karayolu hem de denizyoluyla Çubuk'tan ihracat potansiyeli yakalamaya başladık. Yurtdışına giden ürün döviz demektir. Bu kapsamda ülke ekonomisine katkımız olması bizi çok memnun ediyor. İnşallah yurt dışına bu sene içinde 10 bin ton turşu satışı hedefliyoruz" dedi.

İKRAM EDİLECEK
IŞIK, siparişlerin ilk partilerinin gönderildiğini, diğer bölümünün ise 13-16 Eylül'de gerçekleştirilecek Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali'nden sonra gönderilmeye başlanacağını ifade etti. Işık, hazırlıklarını tamamladıkları Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali'nde davetlilere yaklaşık 6 bin 500 kilogram turşu ikram edeceklerini söyledi. Herkesi festivale davet eden Işık, "Kooperatifimize kayıtlı 12 firma ile festival alanında yerimizi alacağız. Sadece turşucular olarak 5 bin kilogram ikramımız olacak. Belediyemizin de bin 500 kilogram turşu ikramı olacak." dedi.

1.5 TONLUK TURŞU KURULDU
ULUSLARARASI Çubuk Kültür ve Turşu Festivali'nde, 1,5 tonluk turşu kurma rekor denemesi gerçekleştirildi. Çubuk turşusunun daha önce patentinin ve uluslararası coğrafi işaret belgesi alınmıştı. Amaç Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek. Etkinliğe katılanların 840 kilo salatalık, 800 litre sirkeli su ile diğer malzemeleri katarak, katkıda bulunduğu 1,5 tonluk turşu, dev cam fanusa kuruldu. Sonuç bugün açıklanacak.
BİZE ULAŞIN