Çubuk’ta 250 gram mucize

Çubuk Ziraat Odası öncülüğünde, 1,5 dönümlük arazilerine safran soğanı eken Nafi ve Seyhan Reçber çifti bu yıl 250 grama yakın safran elde ederek diğer üreticilere de örnek oldu

Çubuk’ta 250 gram mucize
Cuma 08.11.2019
ABONE OL
Nafi ve Seyhan Reçber çifti, Çubuk Ziraat Odası öncülüğünde aldıkları eğitimle arazilerinde "mucize bitki" olarak anılan, gıda, tekstil, parfüm ve ilaç sanayisinde kullanılan, kilogramı 25-30 bin lira arasında satılan safran bitkisini yetiştirmeye karar verdi. Reçber çifti Taşpınar Mahallesi'ndeki 1,5 dönümlük araziye safran soğanı ekti. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın desteklerinden de faydalanan çift, elde ettikleri rekolteden de memnuniyet duyuyor.

'İLK KEZ ÜRETİYORUZ'
Seyhan Reçber, eşiyle gerçekleştirdikleri bu üretimde başarılı olmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Bir aydır hasat yaptıklarını dile getiren Reçber, "İlk kez üretiyoruz. İnşallah bundan sonra da devam edeceğiz." dedi. Reçber çiftine eğitim veren serbest tarım danışmanı ve proje koordinatörü Nejla Tozlu Teoman ise 2 yıllık bir çalışmanın ardından Çubuk'ta safran üretimine başladıklarını belirtti. Safran üretiminin küçük aile işletmeleri ve özellikle kadınlar için çok ideal bir ürün olduğunu dile getiren Teoman, çiftçiye ek gelir sağladığını aktardı. Ziraat Odası ile özellikle kadın çiftçilere eğitim verdiklerini ifade eden Nejla Tozlu Teoman, çiftçiye kendi gübrelerini üretmeleri amacıyla da Ankara Üniversitesi ile organik gübre yapımını öğrettiklerini kaydetti.

'ÇUBUK DOĞAL TARIM ALANI'
Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cihat Kütük de Çubuk Ovası'nın Türkiye'nin en verimli arazilerinden olduğunu aktardı. Kütük, ovanın çeşitli tarımsal ürünlerin yetiştirilebildiği verimli toprak yapısına sahip olduğunu anlatarak, "Dolayısıyla pilot bölge olarak buranın seçilmesi de iyi oldu. Burada her türlü bitki, sebzeleri yetiştirebilirsiniz. Çubuk Ovası'nın korunması gerekir. 1'inci ve 2'nci sınıf dediğimiz arazi tipleri burada var. En değerli tarım arazisi yani" diye konuştu.

"YAYGINLAŞTIRACAĞIZ"
Çubuk Ziraat Odası Başkanı Orhan Gülle, "İlçemiz meyve ve sebzesiyle oldukça zengin. Değişik bir ürün olarak da safran çiçeği üretmeye başladık. Hasattan oldukça iyi verim aldık. Küçük işletmelerimize ve özellikle de kadın çiftçilerimize gelir olacak bir üretim tarzı. Oda olarak diğer mahallelerimizde de yaygınlaştıracağız" ifadelerini kullandı. Tarım ve Orman İlçe Müdürü Cengiz Akbayrak da tıbbi aromatik bitkilerden safran bitkisinin deneme üretiminin başarılı olduğunu aktararak, bunun özellikle küçük aile işletmelerinin desteklenmesinde çok önemli bir ürün olduğunu vurguladı.