Pursaklar Zabıtası’ndan Ramazan Denetimi

Pursaklar Zabıtası’ndan Ramazan Denetimi
Pursaklar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri Ramazan ayında vatandaşın huzur içinde alışveriş yapmalarını sağlamak amacıyla denetimlerini sıklaştırdı.
Zabıta Müdürü Ali Aytaşgın eşliğinde, unlu mamul üretim ve satış yerleri, imalathaneler, ekmek fırınları, pazarlar ve marketler denetimden geçiyor. Denetim sırasında kurallara uymayan iş yeri sahiplerine cezai işlem uygulanıyor. Zabıta ekipleri, denetimlerinde ağırlıklı olarak, hijyen koşulları, ruhsat, vergi levhası, çalışanların temizliği, gramaj, kılık kıyafet temizliği konusunda incelemeler yapıyor. Gıda üretim yasasına uygun hareket etmeyen iş yerleri ve imalathanelerde uyarılarda bulunuluyor. Ekipler ayrıca Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği’nin ekmek ve Ramazan pidesi tarifesine bağlı kalmak şartıyla gramaj denetimleri yapıyor. Eksik gramajlı ekmek ve pideler tek tek tespit ediliyor. Kural ihlali yapan iş yerlerine önce uyarı cezası ardından yapılan kontrollerde aynı hata tekrarlanıp uyarı dikkate alınmamışsa bu kez cezai işlem uygulanıyor.
Ekipler denetimlerini pazar yerlerinde de sürdürüyor. Pursaklar’daki tüm pazarlarda terazilerin doğruluğu, mühürlerin sağlamlığı gibi ölçü ayar denetimlerinin yanı sıra pazar yerlerine giriş çıkış düzeni, fiyat etiketleri ve temizlik gibi konularda denetimler gerçekleştiriliyor.
ŞİKAYETLER ALO ZABITA’YA
Yapılan denetimlerin hem insan sağlığı hem de vatandaşların maddi açıdan haksızlığa uğramaması için titizlikle sürdürüldüğünü belirten zabıta müdürü, vatandaşın sağlıklı hijyenik bir ortamda alışveriş yapmasını amaçladıklarını belirtti. Aytaşgın “Vatandaşlarımızın sağlıklı, hijyenik bir ortamda gönül rahatlığıyla alışveriş yapmasını amaçlıyoruz. Ramazanın vazgeçilmezlerinden Ramazan pidesi ve ekmeğin gramaj tespiti, çalışanların kılık kıyafeti ve mekanın temizliği gibi konularda titiz bir çalışma sürdürüyoruz. Denetimler sırasında esnafımızı eksiklikleri ve hataları konusunda uyarıyoruz. Yaptığımız kontrollerde uyarılan konularda hata tekrarlanıyorsa cezai işlem uyguluyoruz. Esnafımız da yapılan denetimler sonrası eksikliklerini gideriyor. Vatandaşlarımız gıda konusunda herhangi bir olumsuzlukla karşılaşırlarsa şikayetlerini 527 65 90 numaralı Alo Zabıta hattına ve 527 56 01 numaralı Pursaklar İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün telefonuna iletebilirler” dedi.
BİZE ULAŞIN