Dünyanın 5. Büyük Sulama Tüneli’nden Suruç Ovası’na Adeta Bir Nehir Akıyor

Dünyanın 5. Büyük Sulama Tüneli’nden Suruç Ovası’na Adeta Bir Nehir Akıyor
Türkiye’nin en önemli projesi GAP kapsamında inşa edilen ve Türkiye’nin en büyük, dünyanın da 5. büyük sulama tüneli olan Suruç Tüneli’nden, Suruç Ovası’na adeta bir nehir akıyor.
Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından daha önce açıklanan Suruç Ovası’na su verileceği müjdesi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün çalışmaları neticesinde başarıya ulaştı ve Suruç Ovası, suyla buluştu.
DSİ tarafından uygulamaya konulan Suruç Ovaları Sulaması Projesi ile 950 bin 970 dönüm arazinin sulanması hedefleniyor. Bunun 570 bin dönümü de GAP Eylem planı kapsamında yer alıyor.
Suruç Ovası Pompaj Sulamasında 526 kotundan alınan su, p1 pompa istasyonu vasıtasıyla 60 metre terfi ettirilerek 29 bin 570 metre uzunluğunda 90 m3 kapasiteli ana iletim kanalından geçerek Suruç Tüneli’ne ulaşıyor. Sonuç olarak, Suruç Ovası Fırat Nehri’nin suları ile hayat bulmaya devam ediyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2014 yılında açılışı yapılan Suruç Tüneli, 17 bin 185 metre uzunluğunda, 7 metre çapında tünel delme makinesiyle açılan, dünyanın ve Türkiye’nin en uzun sulama tüneli olma özelliğini taşıyor. Suruç Tünelin’den geçen su 4,5 milyon m³ kapasiteli Taşbasan Depolamasına, oradan da sağ ve sol ana kanallar vasıtasıyla bereketli Suruç topraklarına ulaşıyor.
Suruç Ovası’nda 950 bin 970 dönüm zirai araziye su sağlayacak ve dünyanın en uzun 5. tüneli olan Suruç Tüneli ile ilk planda 54 bin 500 dekar zirai araziye su verilecek. 2015 yılı sonuna kadar sulanacak alanın kademeli olarak 570 bin dekara çıkarılması hedefleniyor.
BİZE ULAŞIN