Yalçın Topçu Ve Yerli Düşünce Derneği’nden Diyanet İşleri Başkanı Görmez’e Ziyaret

Yalçın Topçu Ve Yerli Düşünce Derneği’nden Diyanet İşleri Başkanı Görmez’e Ziyaret
Yerli Düşünce Derneği Onursal Başkanı ve eski Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Yalçın Topçu ve beraberindeki heyet, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mhemet Görmez’e bir ziyarette bulundu.
Diyanet İşleri Başkanlığında gerçekleştirilen ziyarette; Yerli Düşünce Derneği Onursal Başkanı ve eski Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Yalçın Topçu, BBP Eski Genel Başkan Yardımcısı ve Yerli Düşünce Derneği Başkanı Metin Gündoğdu, Sağlık Bakanlığı Müşaviri ve Abhazya Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Başar, Yerli Düşünce Derneği yönetim kurulu üyesi Bayram Yılmaz, Yerli Düşünce Derneği yönetim kurulu üyesi Mustafa Baykuş ve Yerli Düşünce Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ayşe Selva Bektaş yer aldı.
Samimi ve sohbet havasında gerçekleşen ziyarette; Yerli Düşünce Derneği Onursal Başkanı ve eski Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Yalçın Topçu, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Görmez’in yurt içi ve yurt dışındaki faaliyetlerini yakından takip ettiklerini ve övünç duyduklarını belirterek kendilerine destekte bulundu. Dernek faaliyetlerine de yer veren Topçu, Türk-İslam Dünyasından öğrencilere kucak açtıklarını ve bu öğrencileri kendi evlerindeymiş gibi hissettirdiklerini ifade etti. Önümüzdeki günlerde Orta Afrika Cumhuriyeti öğrencileriyle de bir çalıştay yapacaklarından söz eden Topçu, kendilerinin de Türk-İslam Dünyasına bu şekilde katkı sağladıklarının altını çizdi. Dernek bünyesi altında, Yerli Düşünce Dergisi adında bir fikir ve düşünce dergisi çıkarttıklarına da değinen Topçu, her ay farklı bir konuya değinerek bu konudaki var olan eksikliği tamamladıklarını belirtti.
Topçu’nun ardından bir konuşma gerçekleştiren Diyanet İşleri Başkanı Görmez ise, gerçekleştirilen ziyaretten memnun olduklarını ve bu ikili ilişkilerin devam ettirilmesi gerektiğini söyledi. Diyanet İşleri Başkanlığındaki faaliyetleri hakkında da bilgi veren Görmez, başından geçen ve kendisini etkileyen bir hatırayı da Yerli Düşünce Derneği heyetine anlattı. Mehmet Görmez, birkaç yıl önce Haiti’den şahsına gelen bir mektubun olduğunu ve mektupta şunların yazdığını aktardı: “Biz burada 500 kadar Müslümanız. Müslümanlar bizden haberdar değil yahut bizi burada unuttular. Hiçbir şeyimiz yok. Sefalet içindeyiz. Üç camimiz var; ne suyu var ne de elektriği, ne minberi var ne mihrabı. Çocuklarımıza okutacağımız bir elifba, bir Kur’ân-ı Kerîm, bir ilmihal kitabımız bile mevcut değil. Bize yardım edemez misiniz?” Bu mektuptan çok etkilendiğini dile getiren Görmez: “Mektup Haiti’de Bilâl Foundation denilen bir kuruluştan geliyordu. Burada Müslümanlar tamamen asimile olmuş. 1980’li yıllardan itibaren Müslüman bir kökene sahip olduğunu öğrenenler yeniden İslam’la tanışmışlar, ama imkânsızlıklar içinde kıvranıyorlarmış. Hiçbir hakları ve varlıkları yokmuş. Derhal harekete geçerek Paris Din Hizmetleri Müşavirliği’mizin başkanlığında bir heyeti buraya gönderdik. Bize getirdikleri yeni bilgiler karşısında insanlığımızdan ve Müslümanlığımızdan utandığımı ifade etmek isterim. Bu, işin bir tarafı. Aslında çok uzaklara, ta Haiti’ye gitmemize gerek yok. Çevremizde komşu ülkelerde dahi Müslüman azınlıkların hakları, sorunları ve problemleriyle maalesef ilgilenemiyoruz. Her türlü siyasî ve ekonomik ilişkiler masaya yatırılırken, Müslüman azınlıklar diplomasinin kurbanı oluyorlar” şeklinde konuştu.
Haiti’den 10 kişilik bir gruba Türkiye’de dini eğitim verdiklerini belirten Görmez, aynı zamanda bu on kişilik grubu görmeyi çok istedikleri Kâbe’ye de gönderdiklerini söyledi.
BİZE ULAŞIN