Ramazan Etkinlikleri’nde Sahne Irak Kerküklü Kardeşlerimizin

“Dünyanın Evi Keçiören”de gerçekleştirilen 6. Uluslararası Ramazan Etkinlikleri’nin yedinci gününde sahneye Irak Kerkük’ten gelen kardeşlerimiz çıktı.
Kalaba Kent Meydanı’na kurulan Kerkük Kültür Evi’nin açılışı ile başlayan Irak Kerkük Gecesi’ne AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, AK Parti Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ve eşi Hatice Ak, Ayaş Belediye Başkanı Bülent Taşan, Irak Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mahmut Kasapoğlu, Kerküklü Şeyh Molla Adil, AK Parti Keçiören İlçe Başkanı Zafer Çoktan, Keçiören TOGEM Başkanı Ayten Aydın ve çok sayıda vatandaş katıldı. Gecede Şeyh Molla Adil’in öncülüğündeki Kerkük İlahi Grubu, seslendirdiği ilahiler ve tasavvuf musikisi eserleri ile dinleyicilerin kalplerini fethetti. İlahilerden sonra Molla Adil tüm İslam alemi için dua ederken, bütün izleyiciler de ellerini semaya açarak “amin” dedi.
KERKÜK’TE İFTAR YAPACAĞIZ
Irak Türkmeneli’nden, Kerkük’ten gelen misafirlerine “Hoş geldiniz, sefa getirdiniz” diyen Başkan Mustafa Ak, sınırları aşan kardeşlikte bugün sahneyi Irak Kerkük’ün aldığını belirterek “O yüzden biz size misafir oluyoruz ve sizden güzel esintiler dinleyeceğiz. Sınırları aşan kardeşlik diyoruz, çünkü aynı dile, dine ve Peygambere inanıyoruz ve sizleri Keçiören’de ağırlıyoruz. Mübarek Ramazan-ı Şerif’i idrak ettiğimiz bugünlerde inanıyorum ki bir gün sizler de kendi istediğiniz gibi yönetileceksiniz” diye konuştu. Kerküklülere kapımızın her zaman açık olduğunu kaydeden Başkan Ak, “Şunu bilin ki Türkiye sizin vatanınızdır. Aynı zamanda Kerkük de bizim vatanımızdır. Her yıl sınırları aşan kardeşlik iftarında bir kardeş ülkeye gidiyoruz. Bu yıl da iftarımızı Kerkük’te yapıp Keçiören’in sıcaklığını oraya götüreceğiz” bilgisini paylaştı.
KARDEŞLERİNİZ BÜYÜK SIKINTI İÇİNDE
Mahmut Kasapoğlu ise, on bir ayın sultanı bu mübarek Ramazan ayında Keçiörenliler ile birlikte olmalarını sağlayan Başkan Mustafa Ak’a teşekkür ederek “Türk İslam aleminin farklı coğrafyalarında yaşayan ve zulüm gören Irak, Suriye ve Kırım Türkleri ile Doğu Türkistan’daki kardeşlerimizin tırnağına bir zarar geldiğinde biz rahat edemiyoruz. Dünyanın bütün bölgelerinde yapılan zulüm bitsin istiyoruz. Dünyada hiçbir Türk toprağında zulüm olmasına gönlümüz razı değil. Hepinize Kerkük’ten kucak dolusu selam getirdim” mesajını verdi. “Enbiyalar yurdundan, Kerkük kardeşlik şehrinden sizlere bu Ramazan gecesinde selam getirdik” sözleriyle seyircileri selamlayan Molla Adil de, Cenab-ı Allah’a Türkmen yurdundaki zulmü yok etmesi için niyazda bulunarak “Her zaman gözümüz Türkiye’de, iftarınızı açtığınız zaman bizim için dualarınızı bekliyoruz. Çünkü kardeşleriniz büyük sıkıntı içinde” dedi. Molla Adil, Başkan Ak için yazdığı “Bir yerde yazı yazdım bir yerde, Gel dostum Kerkük’üme bayram edelim bir yerde” dörtlüğünü de okudu.
Konuşmaların ardından Başkan Ak Kasapoğlu’na süs vazo, Molla Adil’e de KEÇMEK kursiyerlerinin yaptığı el işi seccadeyi takdim ederken, “Şeyh Molla Adil ve ekibine Keçiörenliler adına çok teşekkür ediyorum. Birbirinden güzel esintiler sundular. Ağızlarına sağlık. Bizi hatırlamanız ve dergahlarınızda kullanmanız için bu seccadeyi size hediye etmek istiyorum” dedi. Molla Adil ve Kasapoğlu ise Başkan Ak’a Kur’an-ı Kerim ve Türkmen Bayrağı hediye ederken, Başkan Kur’an’ı üç defa öpüp alnına götürerek teslim aldı. Gece toplu hatıra fotoğrafının çekilmesi ile sona erdi.
BİZE ULAŞIN