Son Koreliler Törende Bir Araya Geldi

Kore Savaşı’nın 65’inci yıl dönümü nedeniyle düzenlenen tören, Kore gazilerinin katılımı ile gerçekleşti.
Kore Anıtı’nda düzenlenen törene savaşa katılan ülkelerin büyükelçileri, askeri ataşeleri, Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları, Kore Büyükelçiliği çalışanları, Ankara’da yaşayan Kore vatandaşlarının yanı sıra yaşları 85 ve üzerinde olan Kore gazileri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Kore Anıtı’na çelenk konuldu. Tören yapılan konuşmalarla devam etti. Törene katılan Kore gazisi Mehmet Çiçekli, "Savaş demek felaket demek" dedi.
Kore gazisi Mustafa Ocak ise, bazı kişilerin “Kore’de ne işimiz vardı” dediklerini belirterek, "Ruslar Ardahan’a girecekti, bunu önledik. 4 bin Koreli Müslüman oldu. Müttefikler mağlup oluyordu, Allah’ın izniyle koca Çin’i püskürttük" diye konuştu.
Ocak, bir Amerikalı komutan "Türklere nasıl yenildiniz?" diye sorduğunda Çinli komutanının "Türk askerlerinin arkasından askerler geliyordu, çareyi kaçmakta bulduk" dediğini vurgulayarak, "Arkamızda manevi kuvvet vardı" şeklinde konuştu.
Kore gazisi Ocak, bazı halk otobüslerinde kendilerine sıkıntı çıkarıldığını ifade ederek, Kore savaşları ile ilgili bir dizi yapılmasını da istedi.
BİZE ULAŞIN