Baluken, AK Parti Meclis Başkan Adayı Yılmaz’ın HDP’ye Yaptığı Ziyareti Değerlendirdi

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, TBMM Başkanlığı seçimleri öncesinde AK Parti Meclis Başkanı adayı İsmet Yılmaz’ın HDP’ye yaptığı ziyarete yönelik, “Bir nezaket ziyaretiydi, biz tabii ki meclis işleyişi ve meclis başkanı olması gereken tutum açısından görüşlerimizi ifade ettik. İlk iki turda eğer meclis başkanlığı ile ilgili süreç netleşmezse üçüncü ve dördüncü turda da kendi adayımızın güçlü bir ihtimalle olacağını ifade ettik" dedi.
Ak Parti’nin Meclis Başkanı Adayı İsmet Yılmaz, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşmesinin ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay ve AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ile birlikte HDP Genel Merkezi’ne geldi. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile yaklaşık 20 dakika görüşen Yılmaz, görüşme sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
İsmet Yılmaz’ın açıklamalarının ardından görüşme hakkında bilgi veren HDP Grup Başkan Vekili ve Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken, “AK Parti’nin meclis başkanlığı için aday gösterdiği İsmet Yılmaz partimizi ziyaret etti. Bir nezaket ziyaretiydi. Biz tabii ki meclis işleyişi ve meclis başkanı olması gereken tutum açısından görüşlerimizi ifade ettik. İlk iki turda eğer meclis başkanlığı ile ilgili süreç netleşme üçüncü ve dördüncü turda da kendi adayımızın güçlü bir ihtimalle olacağını ifade ettik. Bu konuda bütün siyasi partilerin uzlaşması bir tavırda olacağını ifade ettik. Olumlu bir görüşmeydi” diye konuştu.
Açıklamaların ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Baluken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin HDP’ye yönelik eleştirileri sorulması üzerine, “MHP’nin bu tavrını doğru bulmuyoruz. Bir siyasi parti genel başkanının bu şekilde açıklama yapmasını kabul etmek mümkün değil. MHP bu yönüyle 7 Haziran seçiminden herhangi bir sonuç çıkarmadığı kanaatini inandırıyor toplumda. Umarım bu yanlıştan bir an önce vazgeçer” şeklinde cevapladı.
HDP’nin TBMM Başkan adayı Dengir Mir Mehmet Fırat destek turlarına başlayacak mı? sorusuna ise Baluken, “Biz de randevu taleplerinde bulunduk. Sanırım bugün ya da yarın geri dönüşleri olur” diye cevapladı.
BİZE ULAŞIN