ODTÜ, Eski Ve Yeni Mezunlarıyla Buluştu

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Mezunlar Günü’nde eski ve yeni mezunlar bir araya geldi.
ODTÜ tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Mezunlar Günü, ODTÜ Kampüsü’nde çeşitli etkinliklerle gerçekleşti. Kültür ve Kongre Merkezi önünde ODTÜ Rektörlük Korosu ve Klasik Türk Müziği Topluluğu Mezunlarının dinletisi ve Türk Halk Bilimleri Topluluğu Gösterisi ile başlayan etkinliklerde mezunlar öğrencilik günlerine döndüler. Mezunlar Gününde yaptığı konuşmada Rektör Prof. Dr. Ahmet Acar, “Üniversitemizin geçmişini çok iyi hatırlayanlar var aramızda. Bu sene ilk kez 55’inci mezuniyet yılı madalyasını vereceğimiz mezunlar var aramızda. 50’li yıllar var. 45 var. Dün akşam yurtlarda kalan çok sayıda mezunumuz vardı. Bu sefer hiç problem çıkartmadan kaldılar. Eski öğrenci günleri gibi değil” diye konuştu.
“ODTÜ TEKNOKENT TÜRKİYE’NİN GURUR KAYNAĞI OLDU”
Acar, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Üniversitenin belki en belirgin büyüyen kısmı batı tarafındaki teknokent bölgesi. ODTÜ Teknokent Türkiye’nin gurur kaynağı oldu. Bu sene yaptığı teknoloji ihracatı diğer 33 teknoloji geliştirme bölgesinin toplamının iki katı. Üniversitemiz şuanda 27 binden fazla öğrencimiz var. Geçen sene sadece takvim yılı içinde 4 binden fazla ODTÜ diploması verdik. Bunlardan yaklaşık 4’te 1’i lisansüstü ve doktora diplomaları. Araştırma konusunda üniversitenin önderliği açık ara devam ediyor. Uluslar arası sıralamalarda Türkiye’yi en iyi şekilde temsil eden üniversiteyiz. Geçen sene ilk defa Times High Education dünya sıralamasında Türkiye’den tek bir üniversite ilk 100 listesine girdi. 85.sırada ODTÜ dünyanın en seçkin üniversiteler arasında sayıldı. Gelişmekte olan ekonomiler arasında üçüncü üniversiteyiz. Asya Kıtasının 12.üniversitesiyiz. Yurt içindeki sıralamalarda en girişimci ve en yenilikçi üniversite. Teknokentimizde en başarılı teknokent olarak bu yılda en üstteki yerini korudu. Bunlar hepimizin başarısı. Akademik personelimiz, idari personelimiz, öğrencilerimiz ve mezunlarımızın başarısı ODTÜ’yü yukarıya taşımaya devam ediyor. Saygınlığımızın önemli kaynağı uluslar arası tanınmamızın çok önemli nedeni mezunlarımızın başarısıdır.”
“1 KASIM 2015 EYMİR GÖLÜ’NDE AĞAÇLANDIRMA BAYRAMIMIZ VAR. 300 BİNİNCİ AĞACIMIZI O GÜN DİKMEYİ HEDEFLİYORUZ”
Geçen sene başlatılan ‘Bir Ağaç Sizden Bir Orman Bizden’ Kampanyasına değinen Acar, “300 bin ağaç dikmek üzere bir kampanya başlattık. Bugüne kadar 160 bin ağaç diktik. ODTÜ Ormanını, Eymir Gölünü, doğayı hep korumamız gerekiyor. 1 Kasım 2015 Eymir Gölü’nde ağaçlandırma bayramımız var. 300 bininci ağacımızı o gün dikmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.
Üniversitenin 1956 yılında kurulduğunu söyleyen Acar, “56-57 ilk akademik yılımızdı. 60’ıncı akademik yılımız bu sonbaharda başlıyor. 2015-2016 akademik yılı bizim 60’ıncı yıl kutlamalarımızı sürdüreceğimiz bir yıl olacak. 60’ıncı kuruluş yıl dönümümüzde 27 Mayıs 2016’da kutlanıyor olacak. Bizi izlemeyi devam edin. Yakında 60’ıncı yıl web sayfamızı açıyoruz” ifadelerini kullandı.
“YARIM ASRI DEVİREN BU MUAZZAM BİLİM AĞACININ ALTINDA BUGÜN GENÇLİK ÇAĞLARIMIZIN EN GÜZEL DEĞERLERİNİ YENİDEN YAŞAYACAĞIZ”
ODTÜ Mezunları Derneği Başkanı Hikmet Şahin ise ODTÜ Mezunları Derneği’nin 50.yılını kutladığını hatırlatarak, “Bu mezunlar gününde üniversitemizin yıllanmış bir çınar ağacı gibi bizleri kollarının arasına almasıyla bugün yeniden bir araya geldik. Yarım asrı deviren bu muazzam bilim ağacının altında bugün gençlik çağlarımızın en güzel değerlerini yeniden yaşayacağız. Hem sosyal ve iş yaşamına başarıyla ulaşmış eski mezunlarla kaynaşma olanağı yaratan hem de toplumsal dinamikleri pratiğe dönüştürme olanağı sağlayan ODTÜ Mezunları Derneği sizlerin üniversitemizden sonraki ikinci yuvanızdır. Bir üniversitenin mezunlar derneğinin ne kadar kuvvetli ve ne kadar yanında duruyorsa o üniversite o kadar güç kazanır ve toplumda sesi duyulur” dedi.
“TEKRAR ÇOCUKLAŞTIK DÜNDEN BERİ”
ODTÜ’den 1970 yılında mezun olan Birim Yiğit, “METU Feas mezunuyum İdari bilimler. Yıllardır ilk defa geldim okula. Çok heyecanlıyım ve gurur duyuyorum. Dünyanın 85’inci üniversitesi içinde olmak çok güzel bir şey. Oradan mezun olmak. Çok uzun zamandır gelmedim. Daha da heyecanlıyım. 45 sene gördüğüm arkadaşlarım oldu. Tekrar çocuklaştık dünden beri bir garip olduk. Gençlik günlerimize döndük. Mezunlar gününde bir arada olmak çok çok zevkli” ifadelerini kullandı.
Mezunlar Günü etkinliklerine oğlu ile gelen İrem Yıldız, “Özellikle oğlumla birlikte geldik. Hep hayalini kuruyordum oğlumla gelirim diye. 2005 Sosyoloji mezunuyum. Her sene gelmiyorum. 10’uncu yıl madalyası için geldim” dedi.
“GENÇLİĞİME DÖNDÜM. 43 YIL ÖNCEYE DÖNDÜM”
Makine mühendisi olan Ahmet Işık ise şunları kaydetti:
“Eski yıllara döndük. Gençliğime döndüm. 43 yıl önceye döndüm. Burada arkadaşlarımı görüyorum. O günleri hatırlıyoruz. Çok memnun oluyorum. 1972 Makine Mühendisliği, 75 yılında da Makine Yüksek Mühendisi olarak mezun oldum. 4 senedir tadını aldım her sene geliyorum. Bütün kampüsü dolaştım. Eski günleri hatırladım.”
Mezunlar Günü’ne gelen Yılmaz Gürsoy, Biz Avustralya’dan geliyoruz. Ben her yıl geliyorum. Sırf bu sahne için geliyorum. Üstelik yurtlarda kalıyorum. Makine 71 mezunuyum. ODTÜ yıllarımız en zor yıllarımızda ama en güzel yıllarımızdı. Onları unutmamız mümkün değil” diye konuştu.
BİZE ULAŞIN