Keçiörenli Gönüllüler Göçmen Aileleri Yalnız Bırakmadı

Toplumsal sorunlara birlikte çözüm üretmeyi hedefleyen Keçiören Belediyesi Gönüllü Akademisi, bu defa Keçiören’de yaşayan ihtiyaç sahibi göçmen ailelerin yüzlerini güldürdü.
“Güneşin doğup battığı her yerde iyilik yeryüzüne yayılsın” sloganı ile hareket eden Keçiörenli gönüllüler, zor şartlarda Türkiye’ye sığınan göçmen aileleri Ramazan’da da yalnız bırakmadılar. İlçede ikamet eden ihtiyaç sahibi göçmen ailelere gıda ve kıyafet yardımı yapan Gönüllü Akademisi üyeleri, yardım faaliyeti sırasında göçmen ailelerin çocukları ile ortak bir dil oluşturmayı da başardılar. Farklı dilleri konuştukları çocuklar ile oyun paydasında buluşan gönüllüler, geleneksel Türk çocuk oyunlarını öğrettikleri göçmen çocukların eğlenceli saatler geçirmelerine de vesile oldular.
“GÜÇLÜKLER YARDIMLAŞMA İLE AŞILIR”
İnsani değerleri yaşatmak için özellikle yerel yönetimlere, sivil toplum kuruluşlarına ve nihayetinde her bir bireye büyük görevler düştüğünü belirten Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, “İçinde bulunduğumuz mübarek Ramazan-ı Şerif, Kur’an, rahmet ve ibadet ayıdır. Ramazan aynı zamanda fakirlere, ihtiyaç sahiplerine, kimsesizlere sahip çıkma ayıdır. Bizler elimizden geldiği kadar fakirimize, ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya gayret gösteriyoruz. Gönüllü Akademisi de yaptığı yardım çalışmalarıyla topluma güzel bir örnek teşkil ediyor. Akademimizin üye sayısı 700’ü geçti ancak bu sayının artmasını, hatta tüm bireylerin birer gönüllü olmasını diliyoruz. Gönüllülerimizin sorumlulukları da görev alanları da büyük. Bizler acıların ve kaygıların paylaşıldıkça azalacağını, yardımlaşma ve dayanışma ile güçlüklerin aşılacağını, toplumun birliktelikle büyüyeceğini biliyor, bu anlayışta olanları Gönüllü Akademisi’ne bekliyoruz” mesajını verdi.
TOPLUMA GÜZEL BİR ÖRNEK OLDULAR
Yaptıkları hayır faaliyetleri ile topluma örnek olan Keçiörenli Gönüllüler bugüne kadar Keçiören’de ikamet eden Suriyeli sığınmacı ailelere ziyaret ve yemek ikramı,  palyaçolar eşliğinde ziyaret ettikleri Doktor Sami Ulus Çocuk Hastanesi Onkoloji Servisi’nde tedavi gören lösemili çocuklar ile yüz boyama, resim yapma, el baskısı gibi eğlenceli etkinliklere katılma, Ankara Bala Köseli İlk ve Ortaokulu gönüllü öğrencileri ile birlikte okul bahçesine çam fidanı dikme, Şanlıurfa’daki ilkokullara yardım kolileri gönderme, Keçiören’de yalnız yaşayan yaşlıları ziyaret ederek “Yalnız değilsiniz” mesajı verme, Sincan Kapalı Cezaevi’nde mahkum annelerinin yanında kalan 0-5 yaş arasındaki çocukları ziyaret ederek hediye verme gibi birçok güzel etkinliğe imza attı.
Toplumsal sorunlara birlikte çözüm üretmek, kişilerin yetenekleri ölçüsünde bilgi, beceri ve deneyimlerini başkalarına aktarmalarını sağlamak amacıyla Keçiören Belediyesi’nin desteğiyle kurulan Gönüllü Akademisi ailesi büyüyor. 2011 yılının aralık ayında hizmete başlayan Gönüllü Akademisi, genç, yaşlı ve çocuk her kesimden insana verdiği eğitimlerin rehberliğinde toplumsal farkındalık oluşturup, dayanışma duygusunu geliştirerek, sivil toplum kuruluşlarına destek veriyor. Gönüllülükte zihinsel bir dönüşümü hedefleyen Gönüllü Akademisi öncelikle çocuklar, kadınlar, yaşlılar ve yoksullara yönelik olarak çalışmayı hedefliyor. Gönüllü Akademisi hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlar için 0(312) 314 35 08 / 135 ve 0(312) 314 34 77 /135 numaralı telefonlar hizmet veriyor.
BİZE ULAŞIN