Kazan Çin Zulmüne Sessiz Kalmadı

Kazan Belediyesi’nin düzenlediği iftar yemeğinin ardından Doğu Türkistan’da katledilen Uygur Türkleri için gıyabi cenaze namazı kılındı.
Kazan Belediyesi’nin Ulu Caminin bahçesinde düzenlediği iftar yemeğinin ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu’nun da katılımıyla Doğu Türkistan’da katledilen Uygur Türkleri için gıyabi cenaze namazı kılındı. Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlı bir ailenin de konuk olduğu iftar yemeğinde Mir Kamil Kaşgarlı sinevizyon eşliğinde Doğu Türkistan’da yaşanan olaylar hakkında bilgiler verdi. Küçük bir Uygur çocuğu da okuduğu şiirle yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi.
Doğu Türkistan’da yaşanan katliamın protesto edildiği iftar programı boyunca alana gül suyu esansı sıkıldı. Çin zulmünü konu alan bir de resim sergisi açıldı.
Semazen gösterileri ve konuşmaların ardından Belediye Başkanı Lokman Ertürk AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soyluya ilçeyi temsil eden bakır kazan hediye etti.
İftar programının ardından AK Parti İlçe Teşkilatını ziyaret eden Soylu burada bir süre partililerle sohbet ettikten sonra çıkışta basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.
Türkiye’nin dünyanın neresinde olursa olsun mağdur ve mazlumların yanında olduğunu belirten Soylu, "Özelikle Doğu Türkistan’da gerçekleşen bu mezalimlere, temel hak ve hürriyetlerinden yoksun bir şeklide bırakılanlara dünyanın seyirci kalmamasını tekrar burada Kazan’dan ifade etmek istiyoruz. Şimdi şu önemlidir ki Türkiye’nin gücü ve kuvveti ne kadar olursa dünyadaki adalet ve hakkaniyet çizgisi de o kadar doğru bir zemin üzerine oturacaktır düşüncesinin bugün daha hakim olduğu kanaatindeyiz" dedi.
Seçim gününden bugüne kadar bir yol haritası ortaya koyduklarını ve kimseyi rencide edici hiç bir siyasi partiyi hedef alıcı açıklamalarda bulunmadıklarını dile getiren Soylu, "Ama tam tersi maalesef hem siyasi partilerin ikinci kolları üçüncü kolları yani sivil toplum örgütü gibi ifade edilen ve hakikaten Mimarlar Odasından başlayan diğer organizasyonların tamamı üzülerek görüyoruz ki bir taraftan Cumhurbaşkanımızı hedef alıyorlar, bir taraftan Türkiye’de seçim sathı mahalindeki gerçekleşen propagandaları gerçekleştirmeye çalışıyorlar" diye konuştu.
Soylu konuşmasında şunları kaydetti:
"Çok net söylüyorum ne Mimarlar Odasının şaklabanlığını kabul ederiz, yalanlarını ve iftiralarını kabul ederiz, ne de diğer siyasi partilerin sanki seçim kazanmış edasıyla birlikte ortaya koyduğu tavırları kabul ederiz. Bizim kabul ettiğimiz milletimizin verdiği yüzde 41 oy, parlamentodaki yüzde 47’lik bize verilen temsildir. Bu kadar basit yani 16 ne zamandır 52’nin üzerinde bir rakam olmuştur. Diğer siyasi partilere Erdoğan kompleksinden kurtulmalarını, bu ülkenin Cumhurbaşkanına saygı duymalarını ve milletin kendi iradesiyle ortaya koymuş olduğu bu anlayışa bir şekilde millet nezdinde hiç de yakışık almayan sözlerle karşılık vermemelerini öneriyoruz."
Soylu bir soru üzerine Meclis Başkanlığı seçimiyle ilgili olarak da, "Bizi sürekli HDP ile ilişkilendirmeye çalışanlara yönelik şunu söyleyebiliriz. Biz seçim zamanında HDP’ye tek söz dahi edemeyenleri biliyoruz. HDP ile bizim ittifakımızdan ziyade onların ittifakı yakışık alacaktır. Yarın bu tablonun tamamını hep birlikte göreceğiz" şeklinde cevap verdi.
Suriye’ye yapılacak olası bir operasyonla ilgili soru üzerine ise Soylu, "Sınırlarımıza yönelik bir girişim olursa elbette Türkiye üzerine düşeni bir şekilde gerçekleştirecektir. Biz neler yapıldığını ve yapılmak istendiğini çok açık bir şekilde biliyoruz. Onun için hiç kimsenin bundan bir endişesi olmasın” diye konuştu.
BİZE ULAŞIN