Ankara’da İkinci Otomobilin TEK Adresi Otonomi Olacak

Açılışına sayılı günler kalan Avrupa’nın en büyük otomotiv yaşam merkezi OTONOMİ, Ankara’da ikinci el araç ticaretinin tek adresi olacak.
OTONOMİ Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç, OTONOMİ’nin Ankara sektörde faaliyet gösteren herkesi bünyesinde toplayacak kapasitede olduğunu vurguladı. Halen sektörde yaşanan suiistimaller ve olumsuzluklara işaret eden Erkoç, "OTONOMİ sayesinde bu iş bir standarda kavuşacak; kurumsallaşarak saygın, güvenilir bir mesleki faaliyet haline gelecek" dedi. İkinci el araç ticaretiyle uğraşanlara seslenen Erkoç, "OTONOMİ’de hepinize yer var. Gelin, faaliyetinizi burada sürdürün. Başka arayışlara girmek, mesleki kurumsallaşma ve sektörün itibarının tesis edilmesi sürecine sekte vurur" diye konuştu.
OTONOMİ SEKTÖRDE BİR DÖNÜM NOKTASI
30 yıldır sektörün içinde bulunan Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) ile Başkent Otomobilciler Derneği’nin (BOD) de Yönetim Kurulu Başkanı olan Erkoç, OTONOMİ’nin faaliyete geçişinin sektörde bir dönüm noktası olacağını ifade etti. 375 bin metrekarelik alanda kurulan OTONOMİ’de 2. el araçlar için 551 showroom ve sıfır araçlar için 10 oto plazanın yanı sıra 13 işyerinden oluşan bir teknik servis bölümü, meydan ticarethane ve ofislerinden oluşan 28 işyeri, 48 ofis, akaryakıt istasyonu ve bir de beş yıldızlı otelin yer aldığı bilgisini verdi. Erkoç, içinde kafe ve restoranlar, bankalar, noter ve trafik tescil bürosunun da yer alacağı OTONOMİ’nin, kuru temizlemeden kırtasiyeye, camiden AVM’ye tüm imkanlarıyla tam anlamıyla bir "Otomotiv Yaşam Merkezi" olacağını vurguladı. OTONOMİ’nin günlük 11 bin ziyaretçi ağırlayabilecek kapasitede olduğunu belirten Erkoç, günde 9 bin aracın giriş çıkış yapabileceği OTONOMİ’de aynı anda 12 bin araç sergilenebileceğini kaydetti. Erkoç, "Sıfır ya da 2. el araç almak isteyenler, aradığı her model aracı OTONOMİ’de bulabilecek. Satılan araca, OTONOMİ tarafından tüm test ve kontrolleri yapılarak bir yıl garanti verilecek" dedi.
"VATANDAŞLAR MAĞDUR OLMAYACAK"
Sektörde halen yaşanan olumsuzluklara işaret eden Erkoç, Ankara’nın birçok semtinde apartman altı galerilerin LPG’li araçları ile insan hayatını tehlikeye attığını, kaldırım ve yol işgalleriyle trafiği tıkadığını, hayatı çekilmez hale getirip mahalleliye ev sattırdığını anlattı. Erkoç, kayıt dışı faaliyetlere ve tüketici mağduriyetine de işaret ederek, "E-ticaret sitelerinde çok sayıda insan vergi ödemeden, vergi levhası olmadan alım satım yapıyor. Ayaküstü alım satımlar, vekaletle satışlar yaygın... Vatandaş, kilometresi ile oynanmış, ağır kazalara karışmış, ciddi teknik ve kalıcı sorunları olan araçları farkına varmadan ve değerinin çok üstünde paralar vererek alıp mağdur olabiliyor, hukuki sorunlar yaşayabiliyor" dedi.
"ARTIK OTOMOBİL TİCARETİNE BİR STANDART GEREKİYOR"
OTONOMİ ile birlikte bu sorunların çözüme kavuşacağını ifade eden Erkoç, şunları söyledi:
"Artık otomobil ticaretine bir standart gerekiyor. Dışarıda ayaküstü satış yapanları biz meslekten saymıyoruz. Bunlar kayıt altına alınıp, vergiye tabi olmalı. Bu kişilerin, ticaret odasına kaydı olmalı. Tüketiciler de güvenilir yerlerden araç almalı, kayıt dışı çalışan, ayaküstü satış yapanları tercih etmemeli. Otomobil, ’otomobil ticaret hanelerinde’ alınıp satılmalı. Ankara’da resmi olarak ikinci el araç ticareti yapan 500’e yakın kişi var ve OTONOMİ’de hepsine yetecek kadar yer var. OTONOMİ ile tüketici, karşısında ciddi bir muhatap bulacak ve kandırılma, aldatılma riskinden kurtulacak. OTONOMİ’yi açtığımızda, tüketici pazar günleri dahil gelip gönül rahatlığıyla aracını alabilecek. OTONOMİ’nin faaliyete geçişi ile 13 binin üzerindeki araç Ankara trafiğinden çekilecek, trafik rahatlayacak, mahalleli de rahat edecek."

BİZE ULAŞIN