Antalya Müftüsü Osman Aktan’ın Belediyelerin Ramazan Etkinliği İsyanı

Antalya İl Müftüsü Osman Aktan, Ramazan Ayı öncesi basın mensuplarıyla bir araya geldi. İl müftüsü Osman Aktan, belediyelerin düzenlemiş olduğu Ramazan etkinliklerinden rahatsız olduklarını ve camiye gelecek cemaatin, etkinliğe gittiğini söyledi.
İl Müftülük Binası’nda basın mensuplarıyla bir araya gelen müftü Osman Aktan, bu sene Diyanet İşleri Başkanlığı’nca Ramazan Ayı’nın teması ‘Vakit İyilik Vakti, Bu Ramazan Ve Her Ramazan’ olarak belirlediklerini ifade etti. Müftü Aktan, “Bu konu kapsamında toplu ya da yalnız olarak yaşayan insanlara sahip çıkılarak iletişim kurulması hususunda tedbirler alacağız. Ramazan ayı boyunca vaizlerimiz, din görevlisi arkadaşlarımız bu konu çerçevesinde konuşmalarına ağırlık vereceklerdir. Vatandaşlarımızın iyilik yapma konusunda, çevresindekilere iyilik yapma konusunda teşvik edeceklerdir. Yine Ramazan Ayı boyunca Muratpaşa Cami’si etrafında programlar olacak. Enderun usulü ve Kuran-ı Kerim okuyuşuyla camimizde bir ramazan boyunca teravih namazı kıldırılacaktır Enderun usulüyle. Bunun yanında Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ve belediyelerimizin katkılarıyla Muratpaşa Cami’sinin etrafında Osmanlı şerbeti, Osmanlı şekeri, Arabistan’a hacca giden kardeşlerimizin gördüğü gibi hazırlanan basit iftar yemekleri verilecek” dedi.
“BAYANLARIN RAHATÇA CAMİLERDE İBADET ETMELERİNİ SAĞLAYACAĞIZ”
Ramazan Ayı’ndaki en önemli konulardan bir tanesinin de bayanlar konusundaki hususlar olduğuna dikkat çeken İl Müftüsü Aktan konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Toplumumuzda camilerimiz hep erkeklere göre dizayn edilmiştir. Erkekler camilerde rahat yerlerde, bayanlar ise yukarıda, hava almayan yerlerde ve basık yerlerde ibadet etmek zorunda kalmıştır. Bizde bunların tedbirlerini alarak arkadaşlarımıza gerekli uyarıları yaptık. Bütün bayanların namaz kılacağı yerleri yeniden elden geçiriliyor. Oraların temizliği de bayan arkadaşlarımız tarafından teker teker kontrol edilmek suretiyle yapılıyor. Bayanların rahatça camilere gelerek ibadetlerini yapmalarını sağlayacağız.”
“İMKANI OLAN CAMİLERDE TERAVİH NAMAZI DIŞARIDA KILINABİLECEK”
Antalya’nın çok sıcak bir şehir olduğunu da sözlerine ekleyen Aktan, “Yaz aylarında camilerin dışında teravih namazları kılınıyordu eskiden. İmkanı olan camilere bu fırsatı vereceğiz. Eğer caminin dışında namaz kılmak için mekanları varsa avlusunda açık alanda teravih namazlarını kılma konusunda arkadaşlarımıza gereken teşviki yapıyoruz” diye konuştu.
“JET İMAMLARA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”
Teravih namazının bir ibadet olduğunu söyleyen Antalya il müftüsü Osman Aktan, jet imamlara ramazan ayı boyunca müsaade etmeyeceklerini belirtti. Aktan, “Ramazan Ayı’nda çok hızlı namaz kıldıran jet imamlar çıkıyor. 15 dakikaya teravih namazını sığdırmaya çalışan ve cemaatin de teşvikiyle, -bazı cemaatler en hızlı kıldıran neresiyse oraya gideceğiz şeklinde- böyle bir düşünce hakim. Bu şekilde olan arkadaşlarımız uyarılacak. Çünkü biz ibadet yapmaya gidiyoruz. Halkımız ibadet yapmaya gidiyor. İbadetin de kuralları vardır. O kurallar olmadığı takdirde, o namaz olmaz. Namazdan çalmak yerine, namazdan hırsızlık yapmak yerine namazın dışındaki tesbihatta ve ya diğer şeylerde eksiltmek suretiyle cemaatimizin yine vaktini alacak şekilde değerlendirmiş olacağız ama jet imamlara müsaade etmeyeceğiz. Onları uyaracağız. Eğer uyarmanın neticesinde sonuç alamazsak gereken kanuni işlemleri uygulayacağız” ifadelerini kullandı.
“FİTRE BU SENE 11,5 TL”
Sadaka-i fitre miktarının Diyanet İşleri Başkanlığı’nca tespit edildiği dile getiren Osman Aktan, “Fitre miktarının en azı 11,5 TL’dir. Tabi bunun üstünde olabilir. İnsanlar durumuna göre, zenginliğine göre miktarı arttırabilir. Alt sınır olarak 11,5 TL’dir. Bu aynı zamanda hastalıktan dolayı oruç tutamayanların vereceği miktardır da budur” dedi.
“ASKIDA EKMEK KAMPANYASINI TEŞVİK EDECEĞİZ”
Askıda ekmek kampanyasını Ramazan Ayı boyunca teşvik edileceğini ifade eden Aktan, “Fırınlarda kalan ekmeklerin askıya asılması gibi ve ya bazı zenginlerin, maddi durumu iyi olanların parasını verip fakirlere verilmek suretiyle askıda usulünü teşvik edeceğiz fırıncılar odasıyla görüşmek kaydıyla” şeklinde konuştu.
“DENİZE GİRMEK ORUCU BOZMAZ”
Ramazan ayında mayo ya da bikiniyle denize girmenin orucu bozmayacağını da dile getiren Antalya İl Müftüsü Osman Aktan, ibadetlerin kurallarının ve yapılış maksatlarının olduğunu söyledi. Aktan, “Denize girmek gibi de bize sıkça gelen soru var. Antalya deniz memleketi, hava da sıcak. Oruçlu halimizle denize girebilir miyiz? diye sıkça sorular geliyor. Kitaplarımızda yazan şey şudur aynen. Yani bir kimse oruçluyken banyo yapabilir. Denize girebilir ama ağzından, burnundan su girmemesi lazım ve oruç ibadeti bir sabrın ibadetidir. Sabır örneğidir. İnsanların oruçluyken böyle tehlikeli durumlara girmesini de biz uygun görmüyoruz. Tavsiye etmiyoruz. Bikini ve mayoyla girmede şöyle, onlarında dinimizin kadınların nasıl giyinmeleri gerektiği konusunda kuralları var. O kuralların dışına çıktığı zaman dinen vebal altındadır ama oruç ibadeti de ayrı bir ibadettir.
Belediyelerin Ramazan Ayı’nda yaptıkları etkinliklerden rahatsız olduklarını da ifade eden Antalya il müftüsü Osman Aktan, camiye gelecek cemaatin etkinliğe gittiğini belirtti. Müftü Aktan konuşmasını şöyle tamamladı:
“BELEDİYE ETKİNLİKLERİ CAMİLERİN BOŞALMASINI SAĞLIYOR”
“Belediyedeki arkadaşlara etkinlikleri hiç olmazsa teravih namazından sonraya almanın yollarına bakın dedik. Bizim camiye gelen cemaatimizin oraya gitmesini sağlıyorlar. Yani camilerimizin boşalmasını sağlıyorlar. Bütün belediyelerimiz ramazan ayı etkinliklerinde çok güzel programlar yapıyor. Hepsinin de kendisine göre bir programları var. Biz bu programlara destek de oluyoruz. Biz hoca da, vaiz de gönderiyoruz talepleri olursa ama dediğim gibi cami cemaatinin oraya akmasını sağlıyorlar. Biz bunun bazı durumlarından rahatsız olduğumuzu da ifade edelim. Teravih namazlarından sonraya kaydırılırsa toplumumuzun kaynaşması konusuna katkı sağlamış olur ama cemaatin namaz kılma vaktiyle aynı ana gelince bir bakıyorsunuz cami de kimse yok, eğlence merkezine bakıyorsunuz dolu. İsmi ramazan şenlikleri ama eğlence merkezi tamamen dolu. Biz bundan müftülük olarak rahatsızız” dedi.
BİZE ULAŞIN