Büyükşehir Belediyesi Ramazan Etkinlikleri Devam Ediyor

Büyükşehir Belediyesi Ramazan Etkinlikleri Devam Ediyor
Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen geleneksel Ramazan etkinlikleri, ilçelerde vatandaşlar ile buluşmaya devam ediyor.
Her gün farklı bir ilçede gerçekleşen etkinliklere vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken, Tasavvuf Müziği konseri ve görsel eğlencelerin yanı sıra, Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Önder Bilgin’in ’Sadakat Ahlakı’ konulu konferansı büyük ilgi görüyor. Konuşması boyunca vatandaşlar ile sohbet eden, konuları farklı açılardan ele alan Bilgin, zaman içerisinde ahlaki değerlerimizde yaşanan değişime değindi. Bilgin, “Zaman zaman hocalarımızın Ramazan’ı anlatırken geleneğin ötesine taşımadıklarını görüyorum. 1400 yıldan beri orucu bozan şeylerde ciddi bir değişiklik olmadı. Oysa ahlak problemlerimizin ray kaydığını, bir paradigma değişikliğine uğradığını görüyoruz. Ahlak; önceden belirlenmiş kurallarla eylem arasındaki ilişkidir. O kurallara uygun davranışlar bekleme sürecidir. Biz ahlakı, bir kural bütünü, kurala uygun davranışlar olarak görmek durumundayız” dedi.
Sadakati iki yönüyle ele alan Yrd. Doç. Dr. Önder Bilgin, “Birincisi kendime sadakat; sözümü yerine getirmem ve olduğum gibi olmam, kendime ihanet etmemem sadakattir. İnsan önce kendisine sadakatli olmalı, sonrasında bulunduğu topluma sadakat göstermelidir. Bağlanılmış, itaat edilmiş, saygı duyulmuş, sevilmiş olana sadakat ise başkasına sadakattir. Bir şeye her zaman her yerde her koşulda en çok en uzun en iyi şekilde bağlanmayı ifade ediyor” diye konuştu. Kurban’ın Cenab-ı Hakkın insanı, insanın da başka bir insanı niyet ve sadakatle imtihanı olduğunu aktaran Bilgin, “Hz. İbrahim ile Hz. İsmail’in kurban edilişini hatırlatmak isterim. Cenab-ı Hakkın insanı, insanın da başka bir insanı niyet ve sadakatle imtihan anlamına geliyor kurban. Biz kurbanı bir hayvan boğazlamak olarak anlayabiliyoruz zaman zaman. Oysa bu büyük bir yanılgıdır bana göre. Zira Cenab-ı Hak, Hz. İbrahim’i o gözünün nuru evladını kurban etmek istediği zaman Hz. İbrahim hiç şüphesiz iman edenlerden teslim olanlardan olmuştu. Hz. İsmail de babasına; babacığım rahat ol, emin ol, güvende ol, benden korkma diyerek esasında sadakatin ve imanın nihai noktasını belirlemişti” dedi. Sadakatin ahlakın merkezi olduğu belirten Bilgin sözlerini şöyle sürdürdü:
“Eylemin merkezi yapan şey nedir diye sorduğumuz zaman; 1400 yıl öncesine gittiğimizde buluyoruz. Bunun en büyük örneğini son peygamber Hz. Muhammed’de görüyoruz. Hz. Ebubekir ile Hz. Peygamberin ilişkisi bir sadakat ve ahlak ilişkisiydi. Peygamberimiz: ‘Ben güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim’ buyuruyor. Bu güzel ahlakı da sahabelerin en yücesi en büyüğü olan Hz. Ebubekir’de görüyoruz. Ahlak denilen hadise, dün, bugün ve gelecek kurgusunda bugünü mutlak bir biçimde sadakatle yaşamakla mümkün olacaktır.”
BİZE ULAŞIN