Didim Ticaret Odası "Karekodlu Çek" Uygulaması Başlattı

Didim Ticaret Odası Karekodlu Çek Uygulaması Başlattı
Didim Ticaret Odası tarafından yapılan açıklamada “Karekodlu çek” uygulaması hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu.
Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada “Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından yapılan yazılı açıklamada, çekle ödemelerin daha güvenli hale getirilmesi amacıyla KKB tarafından Türkiye Bankalar Birliği (TBB) işbirliği ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) desteği ile geliştirilen "Kare kodlu Çek" uygulamasının kullanıma açıldığı bildirildi.
Çek ile yapılan alışverişleri daha güvenli hale getirerek ticareti kolaylaştırıp hızlandırmayı hedefleyen sistem, müşterilerin bankadan talebi doğrultusunda özel olarak hazırlanacak. Kare kodlu Çek uygulaması ile keşidecinin geçmiş çek ödeme alışkanlığı tek tıkla görülebilecek. Çeki elinde bulunduran kişi, çek yaprakları üzerinde yer alan kare kodu, akıllı telefonuna indireceği Findeks uygulaması ile okutarak sorgulama yaptırabilecek. Bu sistem sayesinde çek üzerindeki bilgilerde herhangi bir silinti, kazıntı, tahrifat veya bir başka kimyasal sahtecilik tespit edilebilecek ve ticari hayat tüm taraflar için daha güvenli hale gelecek. Kare kodlu Çekle birlikte reel sektörün karşılıksız çek mağduru olmasının önüne geçilebilecek. Bu şekilde Karşılıksız çek alma riskini yüzde 80 azaltmak mümkün.
Konu hakkında konuşan Didim Ticaret Odası Başkanı Şaban Üstündağ; dünyada ilk olan bu uygulama ile çek sahibinin ödeme geçmişinin incelenebileceğini, geçmişte çeklerinin karşılıksız çıkıp çıkmadığının görülerek olası zararların önleneceğini belirtti. Kare kodlu çekle ticarette güven oluşacağını ifade etti” dedi.
BİZE ULAŞIN