Aydın Orman Yangınlarına Hazır

Aydın Orman Yangınlarına Hazır
Aydın Orman İşletme Müdürlüğü’ne atanan Orman Mühendisi Yusuf Karartı, Aydın’ın orman yangını sezonuna hazır olduğunu belirtti.
Aydın Orman İşletme Müdürü Hasan Kalmaz’ın yerine bu göreve atanan Milas Orman İşletme Müdür Yardımcısı Orman Mühendisi Yusuf Karartı, Aydın’daki yeni görevine başladı.
Ayağının tozuyla Aydın’ın orman yangını hazırlıklarını gözden geçiren Yusuf Karartı, il genelindeki tüm ekiplerin sezon hazırlıklarını tamamladığını söyledi. Ekiplerin 7 gün 24 saat görevinin başında olduğunu belirten Karartı, "11 arazöz, 4 su tankeri, bir tane ilk müdahale aracı ve orman yangını müdahale işçilerimiz Aydın iline dağılmış vaziyette göreve hazır durumdalar. Ayrıca, bölge müdürlüğümüz bünyesinde bulunan yangına acil müdahale için Muğla Orman Bölge Müdürlüğümüz bünyesinde görev yapan helikopter ve uçaklarımız her an hazır durumdadır. Geçen yıllara nazaran bu yıl yağışlar, baharın uzaması ve de yangınların gecikmesine olanak sağladı" dedi.
Yangınların genellikle insan kaynaklı olduğuna işaret eden Karartı, yangın sezonunun başlaması nedeniyle uyarıda bulunarak; "Vatandaşlarımızın tarla temizliği ateşle yapmamaları gerekiyor. Özellikle sahil kesimindeki piknik yapan vatandaşlarımız dikkatli olmaları gerek yaktıkları ateşi söndürme çalışmalarını iyi yapmaları ve orman alanı içindelerse kesinlikle ateş yakmamaları gerekiyor. Cam şişelerin ateş çıkarma ihtimali bu havalarda zor olsa da aşırı sıcaklıklarda camlarda yangına sebebiyet verebilir. Vatandaşların ormanlık alanlarda gördükleri duman veya yangınları en kısa zamanda müdahale edilebilmesi için 177 Orman Yangını İhbar hattına en hızlı şekilde bildirilmesini istiyoruz" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN