Dursunbey Organize Sanayi Bölgesine Kurumlar Olumlu Görüş Verdi

Dursunbey Organize Sanayi Bölgesine Kurumlar Olumlu Görüş Verdi
Dursunbey Belediyesi tarafından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına yapılan Organize Sanayi Bölgesi talebi sonrası sürecin yer seçim komisyonu toplantısı yapıldı. Toplantıda kurumlar olumlu görüş bildirirken sadece bir kurum incelemeleri tamamlayıp daha sonra görüş vermek için zaman istedi.
Dursunbey’de Karma Organize Sanayi bölgesi kurulması için yoğun çaba harcayan Dursunbey Belediyesi, bu süreç ile ilgili konuları başarı ile koordine etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda ilçeye gelen Bakanlık yetkilileri Akbaşlar Bölgesinde kurulacak olan OSB’yi yerinde incelemiş yetkililer yaptıkları etüt çalışmasında yer seçimi ile ilgili olumlu görüş bildirmişlerdi. Bu sürecin ardından geçtiğimiz hafta içinde yer ile ilişkili Resmi kurumlar arasında yer seçim komisyonu Organize Sanayi Bölgesi yer seçimi yönetmeliğinin 20’nci maddesine göre toplandı. Birçok bakanlığa ait yetkililerin katıldığı toplantının ilk etabı M.Akif Ersoy Kültür merkezinde yapılırken ikinci etap ise Akbaşlar bölgesinde planlanan OSB alanında yapıldı.
Toplantıya ev sahipliği yapan Dursunbey Belediyesi Etüd Proje Müdürü Nusret Ergin yaptığı açıklamada “İlçemizde 17.06.2015 tarihinde ilgili bakanlık temsilcilerinin katıldığı bir komisyon toplanmıştır. Yer Seçimi Yönetmeliği çerçevesinde toplanan bu komisyonun üyeleri OSB yapılması planlanan alanda arazi incelemelerinde bulunmuşlardır. Bu incelemeler neticesinde; Akbaşlar Mahallesi Mevki Balıkesir-Kütahya karayolu güzergâhındaki 102 hektarlık sahanın karma OSB yeri olması ile ilgili görüşlerini olumlu yönde vermişlerdir. Komisyona katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ilgili parseller için Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu kapsamında tarım dışı amaçla kullanım izninin alınması ile OSB yapılmasında sakınca bulunmadığı hususunda görüş bildirmişlerdir. Toplantıya UEDAŞ katılmamıştır. Toplantıya katılmayan kurum ve kuruluşlarda 30 gün içerisinde olumlu veya olumsuz görüşlerini Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğüne bildireceklerdir. Bu süre sonunda herhangi bir görüş bildirmeyen kurumun görüşü olumlu değerlendirilecektir. Mevzuat bu şekilde olmakla birlikte ilçemizde yapılan toplantıya davet edilen ve gelerek görüşünü vermeyen 1 kuruluş olmuştur. Buda sevindirici bir durumdur” dedi.
Sürecin devam ettiğini ve gelişmelerin sevindirici olduğunu belirten Nusret Ergin, yapılan özverili çalışmalar neticesinde, Dursunbey’de OSB’nin kurulmasının ilçeye büyük katkı sağlayacağını ve kendilerine her zman üst düzey destek veren ve OSB’nin kurulması için yoğun çaba harcayan Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan’a teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN