Çin Zulmü Balıkesir’de Protesto Edildi

Çin Zulmü Balıkesir’de Protesto Edildi
Doğu Türkistan’daki vahşet, alçaklık ve soykırımı protesto etmek için boykot çağrısı yapan Memur-Sen Balıkesir İl Başkanı Ahmet Gür, Doğu Türkistan’daki Çin zulmüne dur demek ve zulmü kınamak için Çin malları almama kararı aldıklarını açıkladı.
Memur-Sen Balıkesir İl Başkanı Ahmet Gür ve sendika üyeleri Ali Hikmet Paşa meydanında toplanarak Doğu Türkistan’da yaşanan Çin zulmünü protesto etti. Gür yaptığı açıklamada "Müslüman Uygur Türkleri toprakları ve vatanları Doğu Türkistan’daki şanlı direnişleri 257 yıldan beri büyük bir cesaret kahramanlık örnekleri ile dolu ve başarı ile sürdürmekte. Müslüman Uygur Türkleri bu kutsal mücadelesini Doğu Türkistan hür ve bağımsız olana ve bu topraklarda sürdürmeye azimli ve kararlıdır. 15 gündür Çinli faşist askerler bölgeyi tamamen kuşatma altına aldı. Türkistan’da oruç tutmak da yasak. Başörtülü kadınlar taciz ediliyor, keyfi bir şekilde göz altına alınıyor. Kur’an eğitimi engelleniyor, 500 bin civarında çocuk zorla ideolojik eğitimlere tabi tutuluyor" dedi.
Çin hükümeti farklı Türkçe lehçelerinde konuşan yerli halkı Çinceyi kullanmaya zorlayarak asimilasyon politikaları uyguladığını ifade eden Gür, "Mal varlıklarına keyfi bir şekilde el konuluyor, seyahat özgürlükleri kısıtlanıyor. Doğu Türkistan’daki vahşet, alçaklık ve soykırımı protesto etmek için boykot çağrısı yapıyoruz. Çin Doğu Türkistanlılara esir muamelesi yapmakta ve onlara türlü zulümleri reva görmektedir. Faşist Çin hükümeti, Doğu Türkistan’da Uygur nüfusunu azaltarak bölgeyi Çinleştirmektir. Susacakmayız. Haydi ilk önce boykot başlatalım. Çin mallarına yönelik kapsamlı bir boykotla, yaşananların hesabını soralım" dedi.
BİZE ULAŞIN