Hayvan Barınağında Bakım Rezaleti İddiası

Bartın Belediyesi’ne ait hayvan barınağında onlarca hayvan bakım rezaleti sebebiyle açlığa terk edildiği ileri sürüldü. Hayvanları Kurtarma Derneği (HAYKUR) tarafından barınağa yapılan baskında hayvanların içler acısı hallerini gözler önüne serdi.
İstanbul’da faaliyet gösteren Hayvanları Kurtarma Derneği (HAYKUR) sosyal paylaşım sitesi üzerinden kendilerine gönderilen ve köpeklerin açlıktan adeta inceldiği görüntüler üzerine Bartın’a gelerek barınakta inceleme yaptı. Barınakta ölümle yüz yüze gelen hayvanları veterinere götüren Dernek Başkanı Gizem Arkan, burada hayvanların tedavilerini yaptırıp, sahiplenilmesi için çalışma başlattı.
Yaklaşık 300 hayvanın kaldığı barınakta bazı hayvanların öldüğünü ve bazı hayvanlarında açlıktan bitap düştüklerini gören Arkan, yaşananları bahşet olarak niteledi. Belediye ile yaptığı görüşmede hayvanların bakımlarının daha iyi şartlarda yapılması için çalışma başlatılmasını istediklerini ifade eden Arkan, hayvanların sağlığına kavuşmaları için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.
İnternet ortamında barınağındaki hayvanların çok aç olduğu, iyi bakılmadığı ve ölüme terk edildiği şeklinde ihbarlar üzerine Bartın’a üzerine geldiklerini ifade eden Arkan, "Bartın’a geldiğimiz zaman gördüğümüz manzara karşısında hayretlere düştük. Kötü olduğunu tahmin ediyorduk ama bu kadarını tahmin edemedik. Hasta hayvanlar, hepsi bir arada, daracık alanlarda ve hayvanlar açlıktan ip ince bir deri bir kemik kalmışlar. Kimi ölmüş, çok sağlıksız koşularda daracık alanlarda yaklaşık 300 hayvan yaşamaya çalışıyor. İki gündür Bartın’dayız ve buradaki soruna çözüm bulmadan bir yere gitmeyeceğiz” dedi.
BELEDİYENİN BAKAMADIĞI HAYVANLARA, HAYVANSEVERLER SAHİP ÇIKTI
Hayvanları kurtarmak için çabaladıklarını ifade eden Arkan, “30-35 hayvanı tedavi ettirmek amacıyla aldık. Acillerde şuanda tedavi ediliyor. Müdahalede geç kaldığımız için birkaç tanesini maalesef kaybettik. 300 hayvanı bir haftada bitirmeyi planlıyoruz. Belediye Başkanı ile ilgili de konuyla ilgili birkaç kez toplantı yapacağız. Belediyenin bize olan tavrı gayet iyi ama gözümüzle görmeden bir şey söyleyemiyoruz. Öncelikli işimiz bu hayvanların kurtarılması. 300 hayvanı sahiplendirme yoluyla bu barınaktan çıkartabilirsek, ya da İstanbul’a naklini gerçekleştirebilirsek bizi ve bizim gibi birçok hayvanseveri çok memnun edecek. Çözüme ulaşmak için her kapıyı çalacağız. Dolayısıyla herkesten destek bekliyoruz. Biran önce bu cehennemden çıkmaları lazım” diye konuştu.
"BURADA İNSANLIK SUÇU VAR"
Derneğin başkan yardımcısı Derya Koç ise yaptığı açıklamada, “Sosyal medyada 10 milyon kişiye ulaşabiliyoruz. Ben birde şunu söylemek istiyorum. Amacımız Bartın Belediyesini suçlamaktan öte aslında bu belediye suçu değili insanlık suçudur. En küçüğünden en büyüğüne kadar Bartın halkı olsun, özel klinikler, veteriner doktorlar olsun buranın hayvanlar derneği ve hayvan gönüllüleri olsun hepsinin bu hatada payı var. Burada insanlık suçu var” şeklinde konuştu.
BELEDİYEDEN AÇIKLAMA
Açlıktan ve hastalıktan ölümle burun buruna yaşayan hayvanların yaşadığı barınaktan sorumlu Bartın Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Çetin ise "Yıllık harcamamız 300 bin TL. Barınağımız bölgenin en kaliteli barınağı. Belediye başkanımız da bu barınağa çok önem veriyor. Bazı hayvansever bayanlar geldi. Kendileri dernek olduklarını söylediler ve bize şartların daha iyi olabileceğini söylediler. Sinirli davrandılar. Bir toplantı yaptık. Şimdi hayvanları götürecekler" dedi.
BİZE ULAŞIN