Bitlis’te Peynir Sezonun Başlamasıyla Birlikte Fiyatlar Tavan Yaptı

Bitlis’te Peynir Sezonun Başlamasıyla Birlikte Fiyatlar Tavan Yaptı
Bitlis’in yüksek rakımlı yaylarından getirilerek halka satılan ve adeta altınla yarışan peynir fiyatlarına halk tepki gösteriyor. Peynir fiyatlarının yükselmesi alıcıları düşündürürken, üreticileri memnun ediyor.
İlkbahar aylarında Güney Doğu’dan gelerek Bitlis’in yüksek rakımlı yaylalarına yerleşen göçebeler, hayvanlarından elde ettikleri peynirleri Bitlis halkına satıyor. Yaylalardan gelen peyniri alan vatandaşlar peynir fiyatının tavan yapmasına tepki gösteriyor. Peynir satıcıları ise fiyat artışlarının kendilerinden kaynaklanmadıklarını ileri sürüyor. Fiyatının yüksek olduğu kadar peynirinin de kaliteli olduğunu belirten peynir satıcılarında Hüsnü Yüğünt, fiyat artışlarının satıcılardan kaynaklanmadığını belirterek şöyle konuştu: “Halka sattığımız peynir tamamen koyun peyniridir. Buda Bitlis’in yüksek rakımlı Nemrut ve Duap yaylarında geliyor. Bu yaylalarda bol çiçek mevcut olduğundan dolayı peyniri daha yağlı ve güzel bir lezzeti oluyor. Evet, peynir fiyatları yüksektir. Fakat fiyatların yüksek olması bizlerden kaynaklanmıyor” dedi.
Göçerlerden aldıkları peynire cüz-i bir kar payını bırakarak halka sattıklarını belirten Yüğünt, “Şuan peynir fiyatı 13,5 TL’dir. Yaş peynir olduğu için yüzde 20 ile 25 arası fire vermektedir. Bunu da eklediğiniz zaman yaş peynir fiyatı 17-18 TL arası değişiyor. Şuan hazır tulum peynir fiyatı ise 22 TL’dir. Dar gelirli vatandaşların peynir alması zordur” diye konuştu.
Yaylada hayvancılık yapan göçerler ise, hayvan yetiştirmekte büyük masraflar yaptıklarını, dolayısıyla peynir fiyatlarının normal olduğunu ileri sürüyorlar. Fiyatların yüksek olduğunu, kalabalık bir aileye sahip asgari ücretle çalışan dar gelirlilerin peynir alamadıklarını belirten vatandaşlar ise, fiyatların düşürülmesini istiyor.
BİZE ULAŞIN