Tatvanlı Öğrencilerden “Bana AB’yi Anlat” Yarışmasında Büyük Başarı

Tatvanlı Öğrencilerden “Bana AB’yi Anlat” Yarışmasında Büyük Başarı

  • Bitlis
  • Cuma 03.07.2015 15:48
Bitlis’in Tatvan ilçesindeki Anadolu Lisesi öğrencileri, 9. sınıflar arasında gerçekleştirilen “Bana AB’yi anlat” öykü yarışmasında büyük bir başarı elde ederek, ilçenin yüz akı oldu.
Milli Eğitim Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından öğrencilerin Avrupa Birliği değerlerini öğrenmeleri amacıyla 81 ilde hayata geçirdiği “Öğrenciler AB’yi öğreniyor” projesi kapsamında Bitlis genelindeki 9. Sınıf öğrencileri arasında gerçekleştirilen “Bana AB’yi anlat” öykü yarışmasının Bitlis’te ki ilk üç il derecesi Tatvan’dan çıktı. Yarışmaya, “Barışa giden yol” isimli öyküsüyle katılan Tatvan Anadolu Lisesi öğrencilerinden Bahar Avağ il birincisi olurken, “Harry’nin başarısı” isimli öyküsüyle katılan İlknur Özdenizhan ikinci, “Küçükten büyüğe” isimli öyküsüyle katılan Senem Ürün ise il üçüncüsü oldu.
İlçe Kaymakamı Murat Erkan yarışmada büyük bir başarı elde ederek ilk üç sırayı kazanan öğrenciler ile İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Yüzer, Şube Müdürü Halil Akhan ve Okul Müdürü Mehmet Müzekki Ergin ile birlikte makamında kabul etti. Yarışmada il birincisi olan Bahar Avağ’a laptop bilgisayar, il ikincisi olan İlknur Özdenizhan’a bisiklet ve il üçüncüsü olan Senem Ürün’ü ise satranç takımı ödülünü takdim eden Kaymakam Murat Erkan, başarılarının devamını diledi.
İki yıl sürecek olan projenin asıl hedefinin toplumun AB’nin değerleri, politikaları ve temel haklara yönelik olan uygulamaları konusunda yüksek düzeyde bilgi sahibi olmalarını sağlamak olduğunu belirten Erkan, proje ile özellikle ortaokul ve lise öğrencilerinin AB konusunda farkındalıklarını etkin eğitsel tedbirler yolu ile arttırmayı amaçladığını ifade etti. Bu kapsamda Tatvan Anadolu Lisesi öğrencilerinin ildeki ilk üç dereceyi elde etmelerinin son derece önemli olduğunu kaydeden Kaymakam Murat Erkan, “Başarının mimarı öğrencilerimizi elde ettikleri başarıdan ötürü tebrik ediyor, başarıda emeği bulunan öğretmenlerimize ise teşekkür ediyoruz. Öğrencilerimiz elde ettikleri başarı ile ilçemizin yüz akı oldular. Öğrencilerimize tavsiyemiz, yazmaktan ve okumaktan asla vazgeçmemeleri ve her geçen gün kendilerini daha da geliştirmeleridir. Öğrencilerimiz bunu da yapacak kapasiteye sahipler. Elde ettikleri başarıyla hem bizlere ve hem de ilçemize büyük bir gurur yaşattılar. İnşallah bu başarıların devamı da gelecektir. Ben tekrardan öğrencilerimizi tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.
BİZE ULAŞIN