Tirilye’de De Girit Danteli Kursu Açıldı

Tirilye’de De Girit Danteli Kursu Açıldı
Mudanya Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından, Mudanya’nın ardından Tirilye’de de ’Girit Danteli Kursu’ açıldı.
Düzenlenen törenle açılışı gerçekleşen Kursun açılışına Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın Eşi Gülbahar Türkyılmaz, Mudanya Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Ay ve Eşi Mürvet Ay, Sosyal Yardım İşleri Müdürü Sevgi Akuş, Uludağ Üniversitesi Kadın Araştırmaları Merkezi Komisyon Üyesi Dr. İlknur Alibaş ve Öğretim Görevlisi Beyhan Yazçınar ve çok sayıda kursiyer katıldı.
Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın Eşi Gülbahar Türkyılmaz, Mudanya’nın ardından Tirilye’de da açılan Girit Danteli Kursu’nun geleneklerimizin yaşatılması açısından çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Hem Girit Danteli geleneğinin yaşatılması, hem de Mudanyalı kadınlarımızın el işi öğrenmeleri amacıyla açılan kurslardan herkesin yararlanması gerektiğini düşünüyorum. Bende kursa katılıp Girit Danteli’ni öğrenerek, geleneğimizin nesiller boyu yaşatılmasına katkıda bulunmuş olacağım. Bugün Tirilye’deki kursta da ilk denememi yaptım. Tüm kadınlarımızın, bu kurslara katılmasını öneriyorum” dedi.
Uludağ Üniversitesi Kadın Araştırmaları Merkezi Komisyon Üyesi Dr. İlknur Alibaş ise, "Giritli değilim, ama bu danteli, duygularımı el işiyle göstermem açısından çok önemsiyorum. Girit Danteli Kursu ile Tirilye’deki ve Mudanya’daki kadınlarımız hem öğrenecekler, hem de yaptıkları dantelleri satma imkanı bularak ekonomilerine katkı sağlamış olacaklar” dedi.
BİZE ULAŞIN