Bursa Büyükşehir’den Üniversiteye Fakülte Binası

Bursa Büyükşehir’den Üniversiteye Fakülte Binası
Okullara spor salonları kazandırılması ve eskiyen okul binalarının yenilenmesi gibi yatırımlarda eğitimin her zaman yanında olan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsü’ndeki Mimarlık Fakültesi’ne yeni ve modern bir bina kazandırılması için devreye girdi.
Bursa’yı geleceğe taşıyacak projeleri bir bir hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, kentteki eğitim kalitesinin de artırılmasıyla amacıyla önemli bir görev üstleniyor. Bugüne kadar spor salonu bulunmayan okullara spor salonları kazandıran, ilk ve orta dereceli okulların fiziki eksikliklerini gideren, kent merkezinde kalan eski depreme dayanıksız binaların yıkılarak yenilenmesinde önemli bir sorumluluk üstlenen Büyükşehir Belediyesi, Uludağ Üniversitesi’ne de bir fakülte binası kazandırıyor. Büyükşehir Belediyesi, Mimarlık Fakültesi’nin mevcut binalarının yenilenmesi ve yeni bir fakülte binası yapılması konusunda da başrolü üstlendi. Yeni fakülte binası yapılması ve mevcut binaların tadilatına ilişkin protokol Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yusuf Ulcay arasında imzalandı. Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Nilüfer Akıncıtürk’ün de katıldığı imza töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yeni binanın 1 yıl içinde bitirilmesinin hedeflendiğini söyledi.
Uludağ Üniversitesi’nin 50 bini aşan nüfusu ve akademik birikimi ile kentin gelişimine daha fazla katkı sağlaması gerektiğini hatırlatan Başkan Altepe, üniversitenin kendileri için önemli bir proje ortağı olduğunu hatırlattı. Somut olmayan miras çalışmaları kapsamında 300’e yakın eser hazırlandığını ve bu eserlerle ilgili olarak üniversitedeki tüm fakültelerle ortak çalışmalar yaptıklarını dile getiren Başkan Altepe, “Kentin her köşesinde restorasyon çalışmamız var. Mimarlık Fakültemiz de bu uygulamalarımızda önemli bir proje ortağımız oluyor. Çalışmalarımızda her zaman yanımızda olan Mimarlık Fakültemizden gelen talep üzerine yeni bir fakülte binası kazandırılması noktasında her türlü desteği vereceğiz. Yaklaşık 6 bin metrekare alan üzerine inşa edilecek yeni binanın mimari projesini fakültemiz kendisi hazırlayacak. Bizde fiziki gerçekleşme için her türlü katkıyı vereceğiz. Bir yıl içinde de bitirmeyi hedefliyoruz” dedi.
Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yusuf Ulcay da göreve geldiklerinde şehrin tüm dinamikleriyle uyum içinde çalışarak, üniversiteyi hak ettiği noktalara getireceklerinin sözünü verdiklerini hatırlatarak, “Büyükşehir Belediyemiz de Bursa’nın en önemli kent dinamiği. Büyükşehir Belediyemizle iyi ve uyumlu bir çalışma içindeyiz. Büyükşehir Belediyemizin katkılarıyla yapılacak mimarlık fakültesi ek binamız, öğrencilerimizin daha modern alanlarda eğitim görmesi açısından önemli. Bu anlamda çalışmalarımızda desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ederiz” diye konuştu.
BİZE ULAŞIN