Barışa Kulaç Atacaklar

Barışa Kulaç Atacaklar
Çanakkale Savaşı’nın 100. yılı nedeniyle, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından, başta Avustralya, Yeni Zelanda, İngiltere olmak üzere diğer Milli Olimpiyat Komiteleri ve ilgili federasyonların işbirliği, Çanakkale Valiliği ve Çanakkale Belediyesi’nin destekleriyle 1 Ağustos 2015 tarihinde ’Gelibolu 1915 Yüzme Etkinliği’ gerçekleştirilecek.
Çanakkale, dünya tarihinin en kanlı çarpışmalarından birinin yaşandığı Çanakkale Savaşı’nın 100. yıl dönümünde dünyaya barış mesajı verilecek uluslararası yüzme etkinliğine ev sahipliği yapacak. Çanakkale Anzak Koyu’ndaki kitabelerde olduğu gibi Yeni Zelanda ve Avustralya’da bulunan savaş anıtlarında da yer alan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1934 yılında söylediği evrensel barışa örnek sözlerinden yola çıkarak, ’Dostluk ve Barış’ temalı bir anma etkinliği olarak ’Gelibolu 1915 Yüzme Etkinliği’ düzenlenecek. Yerli ve yabancı 1000 sporcunun katılımıyla, 1 Ağustos 2015 Cumartesi günü saat ll:00’de ’Kulaçlar Barışa’ temasıyla düzenlenecek yüzme etkinliği, Gelibolu Yarımadası’nda Anzak Koyu’nda kıyıdan 1915 metre açıkta bir gemiden atlanarak başlayacak ve parkuru bitiren tüm yüzücülere, derecelendirme yapılmaksızın seri numaralı özel anı madalyası verilecek. Starttan hemen önce ise suya 100 adet barış çelengi bırakılacak.
2014-2015 döneminde Yüzme Federasyonu’nun düzenlediği 800 metrelik bir yarışa veya 1.500 metreden uzun mesafeli herhangi bir açık su yarışına katılıp bitirmiş olanlar ile 2015 Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı seçmelerine katılıp bitirenler bu özel etkinliğe kayıt yaptırabiliyor. Etkinlikle ilgili katılım başvuruları 30 Haziran 2015 tarihine kadar devam edecek.
BİZE ULAŞIN