Türklerle Kızılderililer kardeş gibi

Amerikan yerlilerinin ateşli savunucusu olarak tanınan yazar Debra Magpie Earling, Türkiye'deydi. Earling: "Buradaki kültürel benzerlikleri, sıcakkanlılığı ve misafirperverliği görünce ağzım açık kaldı. Türklerle Kızılderililer birbirlerine çok benziyor," diyor

  1. Haberler
  2. Cumartesi Sabah
Cuma 11.12.2010 ABONE OL
Amerikalı roman yazarı ve araştırmacı Debra Magpie Earling, ilk kez geldiği Türkiye'ye hayran kaldı. Türkiye'yi enerjik bir ülke, Türk hükümetini de demokratik ve laik olarak tanımlayan Earling, Türklerle Kızılderililer arasında inanılmaz benzerlikler olduğunu belirterek, "Görünce dehşete düştüm, inanamadım. Türklerle Kızılderililer kardeş gibi," dedi. Earling, Amerika'da bir ay boyunca kutlanan, 'Ulusal Amerikan Yerlileri ve Alaska Yerlileri Mirası' etkinlikleri çerçevesinde ABD Büyükelçiliği ve Türkiye Amerikan Etüdleri Derneği'nin davetlisi olarak Türkiye'deydi. Alanya, Antalya, İzmir, Ankara ile İstanbul'da bulunan üniversite ve liselerde konferanslar veren Earling'le Kızılderililerin Türklerin soyundan geldiği tartışmalarından Türk gençlerinin edebiyat merakına, Amerika'da yerlilere uygulanan şiddet olaylarına ve ABD Başkanı Obama'nın bu konudaki duruşuna geniş kapsamlı bir söyleşi gerçekleştirdik. İşte ünlü yazarın ağzından Türkiye izlenimleri ve Amerikan yerlileri:

TÜRKİYE'Yİ GÜVENSİZ ZANNEDİYORLAR
"Amerika'da toplumun genel kesiminde Türkiye'nin güvensiz bir Ortadoğu ülkesi olduğuna dair yaygın bir algı var. Bunun doğru olmadığını buraya gelince gördüm. Öncelikle burada kendimi her daim çok güvende hissettim. Türkiye son derece enerjik bir ülke. Hükümet ise demokratik ve laik bir duruş sergiliyor. Yani Ortadoğu'yla ilgisi yok."

HER KABİLENİN FARKLI BİR İNANCI VAR
"Kabileler soylarının nerden geldiğine dair farklı hikâyeler üretir. Her kabilenin farklı bir inancı vardır bu konuda. Örneğin, biri canavarın karnından doğduğunu düşünür, öbürü çakalların soyundan geldiğine inanır. Bu nedenle soylarının nereden geldiğini ispat etmek çok zordur. Ama ben buradaki kültürel benzerlikleri, aynı sıcakkanlılıkları, aynı misafirperverliği, dünyaya görüşlerindeki benzerliği görünce ağzım açık kaldı, dehşete düştüm. Bunu belki sözlerle anlatmak çok zor ama bu tanımlanamaz bir his. Kalpten, ruhtan gelen bir çekim gibi... Kardeş gibi benziyorlar birbirlerine."

OBAMA, GÖRDÜĞÜMÜZ EN İYİ BAŞKAN
"Başkan Obama'nın vizyonu gerçekten hayranlık uyandırıcı. Başkan adayıyken Amerikan yerlileri ile ilgili neredeyse hiçbir şey bilmiyordu. Ancak başkan olduktan sonra çok hızlı bir şekilde Amerikan yerlilerinin sorunlarına adapte oldu. Amerikan yerlileri açısından gelmiş geçmiş en iyi Amerikan başkanıdır. Bizi anlıyor, her konuşmasında sorunlarımızı dile getiriyor. Bunu daha önce hiçbir başkan yapmadı."

DEĞER YARGILARIMIZ AYNI
"Türkiye'de genç nüfus oldukça fazla. Bu yaşta yazılar yazıyorlar ve harika fikirleri var. Hele ki yerli Amerika edebiyatına bu kadar ilgili olmaları beni çok şaşırttı. Zaten gezinin en renkli tarafı da Türk öğrencileriyle geçirdiğim vakitti. Örneğin, Alanya'da gençlerin folklor oyunu sonunda bayrağı alınlarına götürüp öpmesini çok etkileyici buldum. Kendi toplumumda, özellikle yıllarca Amerikan politikalar altında ezilen yerli Amerikalılarda da ülkeye karşı aynı sevgi ve değer yargıları işliyor. Buradan çok ilham alarak dönüyorum. Kafamda bir Türkiye'de edindiğim anılarla bir kitap yazma fikri var."

EN ÖNEMLİ SORUNUMUZ ŞİDDET
"Amerikalılarla yerliler arasında hâlâ çok ciddi problemler yaşanıyor. Şiddet, bizim en önemli sorunumuz. Amerikan yerlisi kadınların üçte biri hayatında bir kez tecavüze uğruyor ve şiddet görüyor. Üstelik şiddet eğitim gözetmiyor. Her kesimde rahatlıkla gözleniyor. Üniversitede bir toplantıda çeşitli konuları tartışıyorduk, oradaki öğretim üyelerinden biri şiddetli bir şekilde kolumu çekti. 'Canımı acıtıyorsun,' diyerek tepki verdiğimde, 'Bir de Amerikan yerlisi olacaksın. Güçlü olman lazım, bu ne,' diye tepki gösterdi. Yani bu bizim günlük hayatımızda her an yaşadığımız bir durum."

BUGÜN NELER OLDU