En az parayla en fazla eğlence ev partilerinde

Yılbaşında eğlenmek herkesin hakkı. Ama yeni yıla girerken ille de kesenin ağzını açmak zorunda değilsiniz. En eğlenceli yılbaşı belki de en hesaplı olanıdır. İşte yılbaşını ucuza atlatmanın en kolay yolları

Cumartesi 25.12.2010
ABONE OL
Yılbaşı, Sevgililer Günü, Anneler Günü, babanızın doğumgünü, sevgilinizle yıldönümünüz, yakın arkadaşlarınızın doğumgünleri, bayramlar, yeni bebeği olan dostlarınız... Hayatınız özel ve mutlu günlerle ve bu özel günlerde alınacak hediyelerle dolu. Elbette hediye almak, bu özel günlerde partiler düzenlemek ve kutlamalar yapmak çok eğlenceli. Ama hiç değilse yılbaşını daha az masraf yaparak, az para harcayarak geçirmek istiyorsanız, tercihleriniz için listemize başvurabilirsiniz. Ekonomik bir yılbaşı geçirmenin yolu elbette evde kutlama yapmak. Evde kutlama yaparken de öncelikle çağırdığınız kişi sayısı konusunda dikkatli olmalısınız. Eğer 10 kişiyi geçecek bir listeniz varsa, kimin yanında kaç kişi getirebileceğini iyi hesaplayın. Mümkünse sorun, hatta sınırlama getirin. Duruma göre gelen konuklarınızdan yanlarında içki getirmelerini rica edebilirsiniz. Yemekler ve içecek konusunda kısıtlı bütçeye sahipseniz, ağırlayacağınız kişi sayısı mühim. Ancak elbette rahat olabileceğiniz konular da var. Örneğin müzik gibi. İstediğiniz müziği çalabilir, para harcamayacak tüm oyunları oynayabilirsiniz. Dahası çok para harcayıp da karşılığını bekleyenlerden daha fazla eğleneceğiniz de kesin.

NE OYNASAK?
Yılbaşında, evde oynayacak birçok oyun var. Eğer Tabu'nuz yoksa, sessiz sinema oynayabilirsiniz. Şişe çevirmecenin de oldukça eğlenceli olabileceğini hatırlatırız. Bolca dans ya da 'en iyi ev yapımı hediye yarışması' da yılbaşı partiniz için farklı bir alternatif olabilir.

SÜSLEMEDE EL İŞİ
"İlle de yılbaşı çam ağacımız olsun," diyorsanız en ucuz seçenekler Koçtaş'ta. 150 cm'lik yeşil çam ağacının fiyatı 19 TL. Yılbaşı çam ağacı süsleri ise 2 buçuk liradan başlıyor. Bol konfeti, kurdelalar, el işi kağıdı ve yapıştırıcıyla süsleri kendiniz de yapabilirsiniz. Yaratıcılığınızı sergilemenin ve böylece belki de partinin gözdesi olmanın tam sırası!

YENİ KIYAFETE GEREK YOK
Yılbaşını evde kutlayacağınız için yeni kıyafetlere ya da yeni pabuçlara ihtiyacınız olmayacak. Bu da masrafları kısmanın bir yolu. Eski bir jean pantolon ya da ve tişörtle, salaş bir şekilde yılbaşı partisine katılabilirsiniz. Zaten ev partisi dediğiniz böyle olur. Fakat çokça yapılan bir hataya düşmemeniz için sizi uyarıyoruz; eğer tavsiyemize uyup bir jean tişörtle partiye katılır ama saçınızı ve makyajınızı abartırsanız, partinin eğlencesi siz olursunuz.

NE YESEK?
Eğer hesaplı davranmaya niyetliyseniz en iyisi semt pazarından alışveriş yapıp, yemeği evde pişirmek. Hindi pişirecekseniz hindinizi önceden almanızda fayda var. Çünkü özellikle son iki günde fiyatlar artıyor ve aradığınızı bulmanız zorlaşabiliyor. Ancak buna vaktiniz yoksa Migros ya da Carrefour'daki meze çeşitleri en ucuz olanları. Bunun yanı sıra tercih edebileceğiniz ucuz meyvelerden bazıları portakal, mandalina ve elma. Ucuz çerezler ise tuzlu fıstık, çekirdek ve leblebi.

NE İÇSEK?
Eğer yılbaşında kendi evinizde bir parti veriyorsanız tüm masrafları sizin üstlenmeniz saçma olur. Masrafları bölüşmek en iyisi. Bunun en kolay yolu, İngilizce konuşulan ülkelerde BYOB - Bring your Own Bottle (Kendi Şişeni Kendin Getir) olarak bilinen partilerden birini düzenlemek. Eğer herkes kendi içeceğini getirirse, size daha az masraf çıkacaktır. Hatta bu konsepte yeni eklemeler de yapabilirsiniz; 'Herkes kendi yemeğini getirsin', 'elin boş gelme' ya da 'çerezini kap gel' gibi.

MÜZİK SETİ ESKİDE KALDI
Müziksiz parti olmaz. Belki de bütün gece boyunca sesi kısılmayan tek şey müzik olacak. Ama "Müzik önemlidir," diyerek paranızı yepyeni müzik setlerine yatırmaya, yeni CD'ler almaya ya da tüm evi zıplatacak hoparlörler kiralamaya çalışmayın. Dünyanın müziği cebinizde; hatta partiye gelecek herkesin cebinde. Bu nedenle bırakın, isteyen davetli istediği şarkıyı cep telefonundan çalsın. Böylece yılbaşı gecesinin DJ'lik zulmünden de kurtulmuş olursunuz. Mütevazi hoparlörler işinizi görür. Veya elektrik harcamayın, eski bir gramafonun hoparlörüne hiç olmadı huni şeklindeki yılbaşı şapkalarınızın içine telefonunuzu yerleştirin ve yükselecek sesin keyfini sürün.

https://www.sabah.com.tr