Güney Kore'den prenses ithal ediyoruz

Kimin aklına gelirdi, ABD ve Avrupa dizilerinden fırsat bulup Kore dizileri izleyeceğimiz? Geçtiğimiz beş yılda TRT tarafından ithal edilen Kore dizileri, internette geniş bir hayran kitlesini buluşturuyor

  1. Haberler
  2. Cumartesi Sabah
Cuma 25.12.2010 ABONE OL
30'dan çok Türk dizisi 40'ın üzerinde ülkeye ihraç edilirken, 200'den fazla yabancı dizi ithal ediyoruz. Bu dizilerin birçoğu ABD ya da Avrupa kaynaklı ama hepsi değil. Son beş yıl içinde en çok rağbet gören dizilerin bazıları Güney Kore'den. TRT, 2005'ten 2010'a dek gündüz kuşağında bu dizileri yayınladı. Ancak kanalın programında şimdilik yeni Kore dizisi yok. Kore dizileri internette çok popüler. Bazı sitelerde TRT'de yayınlanan bölümlerin internet üzerinden nasıl bulunabileceğine dair tüyolar var. Bu siteler arasında en popüler olanları: www.koredizileri.com, www.koreanfans.com, www.koreanturk.com. Bu sitelerden biri olan www.korea-fans.com'da 'TRT'ye yeni bir Kore dizisi için mail gönderelim' başlıklı bir kampanya bile var. Bu kampanyaya gelen tepkilerden ikisi şöyle: "Tüm vaktimi alıyordu; ara verdikleri iyi oldu." "Ümidi kesmeyin! Bence yeni bir dizi başlayacak." Kore'de yayın yapan üç büyük televizyon kanalı var: KBS, MBC ve SBS. Bu üç kanalda gençlik, komedi, drama ve tarih kategorilerinde yüzlerce dizi üretiliyor. Kore dizileri, 1980'lerin sonlarında, sadece ülkede içinde izleniyormuş. Ancak 1990'larla birlikte Doğu ve Güney Doğu Asya ülkelerine satılmaya ve yaygınlaşmaya başlamış. Bugün dublajı yapılmış ya da İngilizce altyazılı halleriyle dünyanın hemen hemen her bölgesinde popüler. Kore dizilerinin tarihi drama özelliği taşıyanları daha çok izleniyor. Bu dizilerde imparatorluk çevresindeki olaylarda, krallığı elinden alınmış kahraman bir prens ya da prenses miti oldukça yaygın. Bunun sebepleri ülke tarihinde gizli. Kuruluş mitolojisine göre Kore tarihi, Gojoseon'un M.Ö. 2333 kurulmasıyla başlıyor. 13. ve 14. yüzyıllardan itibarense küçük krallıklara bölünen coğrafyaya önce Moğol, Japon ve Mançuryalı saldırıları oluyor. Krallıkların kurulup yıkıldığı ama yönetim ritüellerinin gelenekselleştiği bir ülke Kore. Dolayısıyla, krallığını geri isteyen prensler ülke için yabancı değil. Kore dizilerinin devam etmesini isteyenlere şunu belirtmekte yarar var. TRT'nin isimlerinin açıklanmasını istemeyen yetkilileri, yeni dizilere yönelik araştırmaların sürdüğünü, ancak kararın yönetime kaldığını söylüyorlar. Yeni dönemde, yeni bir Kore dizisi yayına girerse, şaşırmamak gerek.

16. yüzyılın Dr. House'u
Saraydaki Mücevher Bu dizi, Joseon Hanedanlığı'nda yaşadığına inanılan efsanevi bir karaktere odaklanıyor: ilk kadın saray hekimi, Jang-geum. Janggeum dizide, ailesinden öğrendiği tıbbi bilgileri hanedanın önde gelen kişilerini kurtarmakta kullanıyor. Böylece mutfaktaki görevinden, hekimliğe yükseliyor. Dizinin hikayesi alternatif tıp yöntemlerinin köklerine ışık tutarak başlayıp, tarihin belki de ilk sezaryen ameliyatlarından birinin başarıyla gerçekleştirilişiyle son buluyor. Her bölümde farklı hastalıklar konu ediliyor. Tüm tedaviler sürerken, arka planda geleneksel Kore mutfağı da detaylarıyla işleniyor. Dizinin başrolünde Lee Young-ae var.

Sıradan insanın yükselişi
Denizler İmparatoru Dizi, 787-846 yıllarında yaşayan Jangbogo (Goong-Bo) adlı tüccarın hayatını, kölelikten kurtuluşunu, yükselişini ve verdiği savaşları anlatıyor. Dizide, güçlü ve egemen sınıfın haksızlıklarına ve dolayısıyla sınıf mücadelesine geniş yer veriliyor. 51 bölümlük dizinin başrol oyuncuları: Choi Soo-jong, Chae Si Ra, Song Il-Gook, Soo Ae.

Ya kraliyet devam etseydi...
Düşlerimin Prensi Koreli çizgi romancı Park So-Hee'nin çizgi romanından uyarlanmış bir gençlik dizisi... 1911'deki Japon işgaline kadar Kore'yi yöneten son kraliyet ailesi, 21. yüzyılda da hakimiyetini sürdürseydi acaba neler olurdu? Dizide veliaht prens Shin, kendine eş arıyor. Dizinin başrollerinde Sung Ji Hyo, Yoo Eun Hye ve Kim Jeong Hoon var.

Gizli bir asilin peşinde
Zoraki Prens 30'lu yaşlarına girmiş olan İmparatoriçe, kraliyetin gizli prensini bulmaya karar veriyor. Büyük uğraşlar sonucunda, gizli prensin Çin lokantasında teslimatçı olarak çalışmakta olan Lee Hoo olduğu öğreniliyor. Bunca zaman kraliyet kanı taşıdığını bilmeden yaşamış olan Lee Hoo artık saray yaşamına alışmak zorunda. Başrolde Myung Se Bin var.

İmparatorluk entrikaları
Sarayın Rüzgarı Lee Seo Jin'in başrolünde oynadığı dizi, kraliyet ilişkilerine ve entrikalara odaklanıyor. Ekrana, Joseon Hanedanlığı'nın 22. kralı olan Kral Jeongjo'nun hayat hikayesi taşınıyor. Kral, önce babasının ve büyükbabasının kraliyet ailesi için koyduğu katı kurallarla, sonraysa düşmanla mücadele ediyor. 77 bölüm süren dizi, ülkenin en başarılı tarihi dramalarından biri sayılıyor. Hatta yayınlandığı kanal MBC'den en iyi drama ödülü de almış.

İkizlerin'mutlu' sonu
Muhteşem Kraliçe Dizinin konusu yine tarihten bir öykü. Prenses Deokman ve Prenses Chongmyeong ikiz kardeştir. Ancak Seondeok, ikizlerin felaket getireceği kehaneti sebebiyle terk edilir. Büyüyüp saraya döndüğünde rakiplerini alt edip imparatorluğu ele geçirmeye kararlıdır.

Halkın kurtuluşu!
Efsane Prens Dizi, Gojoseon imparatorluğunun Han ailesi tarafından yönetilen Çin İmparatorluğu'nun eline geçmesiyle başlıyor. Efsanevi asker Hae Mo-su, Buyeo Hükümdarlığı prensi Geumwa ile birlikte Han'ın vahşetine son vermek için harekete geçiyor. Dizi, 81 bölüm sürmüş.

BUGÜN NELER OLDU