Ölüm tehditleri alıyorum

Yıllardır hayvanların yaşam hakları için mücadele eden Eva Aksoy, uğradığını iddia ettiği ırkçı saldırılar nedeniyle zor günler geçiriyor

  1. Haberler
  2. Cumartesi Sabah
Cuma 25.12.2010 ABONE OL
Hayvanların Yaşam Haklarını Koruma Derneği (HYHKD) Başkanı Eva Aksoy'un Sarıyer'deki üç katlı evi, tıpkı bir barınak gibi. Sakat ve felçli köpekler, kör kediler, kanadı kırık martılar, kargalar... Evin her katı, kafeslerin içinde yatan bakıma muhtaç hayvanlarla dolu. Eva Aksoy hepsine tek başına bakıyor. 22 yıldır zor durumdaki hayvanların yardımına koşan Aksoy'un bu sevgisi, şimdiye kadar başına çok dert açmış. Hatta ırkçı saldırılara maruz kaldığını bile söylüyor Aksoy. Sadece Ermeni olduğu için son sekiz yıldır kendisine tehditler ve şantajlar yöneltildiğini söyleyen Aksoy, eski bir dostunun başlattığı karalama kampanyası nedeniyle zor günler yaşıyor. Mehmet Ali Özarıkça isimli bu kişinin, kendisine 'taşnak kırıntısı', 'Ermeni ajanı', 'provokatör' gibi hakaretler yağdırdığını, bütün bu iddialarını internet yoluyla, epostalarla etrafa yaydığını belirtiyor Aksoy: "Çevremdeki insanları, komşuları kışkırtıp, Türk düşmanı olduğumu söylüyor." İlk başta bunları önemsemediğini söyleyen Aksoy, en son açık adresini internete yazıp, 'nereye kaçacaksın, senin sonun darağacıdır' diye tehdit alınca "Yeter," diyerek dava açtı. Dava sürerken biz de Eva Aksoy'un kapısını çaldık.

- Bu rahatsızlık verici durum ne zamandan beri devam ediyor?
- Çok uzun zaman oldu. Ama artık saldırıların dozu iyice artınca dava açıldı. Ben ajanmışım, tetikçilerim varmış, milli güvenlik için tehdit oluşturuyormuşum, daha neler neler... Üstelik bunu etrafa yayıyor. Zaten benden çok fazla hoşlanmazlar.

- Neden hoşlanmazlar?
- Birçok şeyi eleştirdiğim için. Özellikle hayvanlarla ilgili... Diğerleriyle ortaklık kurmadığım için... Hayvanlar kullanılıyor. Vitrin olarak, prim elde etmek, kâr sağlamak için, çeşitli sebeplerle... Buna karşı olduğunuzu anlayanlar hiçbir şekilde sizden hoşlanmazlar. Üstelik bu adam, İşçi Partisi üyesi. Büyükdere'de kahvehaneleri dolaşıyor kolunun altında dosyalarla. Bunlar benim kulağıma geliyor.

ESKİDEN AYNI DERNEKTE ÇALIŞTIK
- Bütün bunları hayvanlar yüzünden yaşadığınız anlaşmazlık nedeniyle mi yapıyor?
- Hayır hayvan yüzünden değil. Bu adamda başka bir şey var. Bilmiyorum. Bunu kullanıyor.

- Daha önceleri kendisiyle bir dostluğunuz vardı, değil mi?
- Onun oğlu benim kızımın okul arkadaşı. Oradan tanışıyoruz. Sonra bizim derneğe üye oldu. İlk başlarda normal, kendi halinde bir insandı. Ama iyi olduğumuz dönemlerde bile tuhaflıklar yapıyormuş. Yıllar sonra fark ettim. Benim imzamla sağa sola fakslar çekiyormuş, kendini dernek başkanı göstermiş birçok yerde. Yapmak istediklerini kendi adına yapmaya korkan bir adam. Sırtını bir yere dayaması lazım. Şimdi kime dayıyor, bunu merak ediyorum.

- Irkçı saldırılar nasıl başladı?
- İlk başta sürekli faks çekiyordu. Saklamadım, çünkü önem vermedim. Sonra insanlarla konuşup 'Eva Türk düşmanı,' diye anlatıyormuş. Anlatılırken duyanlar var. İnanılmaz şeyler. Bu muhitte hayvan konusunda sıkıntı yaşayan herkes bana gelirdi. Birden bire durum değişti, kimse gelmez oldu. Herkes bana cephe almaya başladı. Birisi geliyor, 'Sana yurtdışından 10 bin dolar geliyormuş,' diyor. Yok böyle bir şey. Çevredeki herkesi bana karşı doldurmuş. Mesela bu evi biz eşimle birlikte aldık ama boşanma sırasında evin tapusu kızımın üstüne oldu. Bu evi yurtdışından derneğe gelen paralarla almışım. Ve insanlar inanıyor.

- Ne zoru var bu kadar sizinle?
- Bilmiyorum. Geçen yıl bir telefon tehdidi aldım. 'Sonun geldi, camın önüne gel, ne olacağını gör,' diye. Evde de kimse yok. Camın önüne gidemedim tabii. Bilinmez ki ne olacağı... Bir arkadaşı aradım, o da savcılığa haber vermemi söyledi. Öylesine verdim. Dava açılmış, adam bulunmuş.

- Yine aynı kişi mi?
- Hayır, bu başka biri. Van Başkale'den arayan biriymiş. Bu adam kimdir? Ne amaçla beni arar? Bilmiyorum. Benimle ilgili saçmalıkları kimlere dağıtıyor bilmiyorum ki.

- Başka böyle tehditler aldınız mı?
- Geçen yıl kapının önünde bir çok halat konmuştu. 'Eyvah,' dedim, hemen aklıma 'Senin sonun darağacı,' lafı geldi.

BENİ HEDEF GÖSTERİYOR
- Çok sinir bozucu gerçekten. Korkuyor musunuz?
- Korkmak değil de artık sinirleniyorum. Kabul edilir gibi bir şey değil. Yoksa hepimizin başına bir gün bir yerde bir şey gelecek. Ama bu adamı ben tehlikeli buluyorum. Ev adresimi yayınladı internette... Beni hedef gösteriyor. Daha bakalım neler gelecek başımıza?

BUGÜN NELER OLDU