Sokak hayvanlarını 'ev'lendiriyoruz

Sokak hayvanları kış boyunca soğukla baş başa kalıyor. Tüylü olduklarına bakmayın, onlar da bizim kadar üşüyor. Onları korumak için sığınak yapabilir, yiyecek ve su verebilirsiniz

  1. Haberler
  2. Cumartesi Sabah
Cuma 25.12.2010 ABONE OL
Soğuk kış günleri geldi çattı. Hastalanmamak için mümkün olduğunca sokağa çıkmayıp, sıcacık evinizde oturmayı tercih ediyorsunuz değil mi? Peki ya evi olmayanlar, bir zamanlar evi olup da sokağa terk edilenler?.. Onlar hep sokaktalar ve zaten zor olan yaşamları havaların soğumasıyla iyice zorlaşmış durumda. "Hayvanların kürkleri var onlar üşümezler ki," diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Planet Pet Veteriner Kliniği'nden Veteriner Hekim Tarık Akan: "Sokakta yaşayan hayvanların durumunu anlamak için sokakta kalmak gerekir," diyor ve ekliyor: "Durumları çok zor. Elimizden geldiğince onlara yağmurun ve soğuğun girmediği sığınaklar yapmalı, kaliteli yemek ve su sağlamalıyız. Kışın yemek kadar su da önemli. Sular donduğundan dışarıda su bulamıyorlar. Sığınaklara imkân varsa gece birkaç tane kaynamış suyla doldurulmuş şişe bırakılırsa çok faydalı olur." "İyi de kedi sığınağını nereden bulacağım?" diye düşünüyorsanız, hayvanseverler bunun için de harekete geçmiş durumda. Facebook'ta 'kedi evleri' yazıp aradığınızda karşınıza bir sürü model çıkıyor. Üstelik bu ucuz, kolay ve hızlı yapılabilen evlerin yapımı fotoğraflarla ve videolarla anlatılıyor. "Yok ben tek başıma yapamam," diyorsanız, bir de topluca kedi evi yapma etkinliği var. Yaşam Hakkına Saygı Derneği'nin organize ettiği 'Sokak Kedilerini Evlendiriyoruz' başlıklı etkinlik, yarın 16.00-19.00 arasında, derneğin Bağdat Caddesi'ndeki ofisinde gerçekleşecek. Detaylar: www.yasamhakkinasaygi.com adresinde. Yavru kedi ya da köpeklerin ise soğuktan mutlaka korunması gerekiyor. Yavruların direncinin yetişkinlere göre daha düşük olduğuna dikkat çeken Tarık Akan, bu yüzden yavru, hamile, yaşlı ve hasta hayvanların soğuktan olumsuz etkilendiklerini belirtiyor: "Hele ki yeni doğmuş yavrular, çok zor durumlarda kalırlar. Bu dönem yavruları, soğukta dışarıda kaldıklarında çoğunlukla hayatlarını kaybederler."

ZATÜRRE BİLE OLABİLİRLER
Soğukta kalan hayvanların da aynı insanlarda olduğu gibi gribal enfeksiyonlara yakalandıklarını biliyor musunuz? Veteriner Hekim Tarık Akan burun akıntısının başlarda problem olmasa da sonradan burnun tıkanmasıyla koku almalarının güçleştiğini ve yemek yemeyi bile bıraktıklarını söylüyor: "Hemen tedavi edilmelidir. Edilmezse, zatürre benzeri ilerlemiş enfeksiyonlar da oluşabilir." "Peki bağışıklık sistemini nasıl güçlendirebiliriz?" diye sorduğumuz Tarık Akan bunu şöyle yanıtlıyor: "Güçlü bir bağışıklık sisteminin en iyi yolu beslenmedir. İyi beslenmeyen bir canlının hastalıklara direnmesi çok zordur. Zira, havalar soğuduğunda canlıların günlük ihtiyaç duydukları kalori artar, bunun en önemli sebebi de ısı regülasyonu dediğimiz ortam ısısına uyum sağlamak zor bir iştir. Basit bir ishal vakası bağışıklık sistemini yorabilir ve bu, hayvanın başka hastalıklara yakalanmasına sebep olur. Aşılar yoluyla bağışıklığın güçlendirilmesi şart."

Siz de 10 dakikada pratik ve ucuz bir kedi evi yapın
Malzemeler:
Kedilerin içerisinde rahat edebileceği büyüklükte bir karton kutu
Kutunun çevresini kaplayacak sayıda çöp torbası ya da naylon
Kutunun 6 tarafını da kaplayacak genişlikte ve sayıda köpük (foamboard).
Koli bantı
Maket bıçağı
Cetvel
Nasıl yapılır?
Köpüklerden karton kutunun etrafını kuşatacak şekilde 6 parça kesilir. Her bir parça, kutunun farklı bir yüzeyiyle aynı ebadda olmalıdır. Evin tabanını ve tavanını oluşturacak parçalar biraz daha uzun olabilir.
Kesilen parçalar, koli bant kullanılarak önce karton kutunun ait oldukları yanlarına, sonra da birbirine yapıştırılır. Böylece kutunun etrafı köpüklerle kaplanmış olur. (Resim 1)
Yağmura ve kara karşı koruma sağlamak için kutunun dört bir yanı, köpüklerin üzerinden geçirilen naylon parçalarıyla kaplanır, naylon parçaları sıkıca birbirine ve kutuya bantlanır. (Resim 2)
Kutunun bir yanında sokak hayvanlarının giriş çıkışına yetecek büyüklükte bir kapı açılır. (Resim 3)
Kutunun çöp gibi görünmesini engellemek için üzerine 'kedileri soğuktan korumak içindir; lütfen atmayın' gibi yazılar yazılır.
Gazetedeki arkadaşlarımızla birlikte biz de bir kedi evi yapmaya karar verdik. Malzemelerine 20 TL. harcadığımız evi yapmak sadece 10 dakikamızı aldı. Evimizi götürüp bıraktığımız sokaktaki kedilerin meraklı ilgisi görülmeye değerdi.

KISA... KISA... KISA...
Onlar da hediye bekler
Yeni yılı karşılarken evdeki minik dostlarınıza da hediye almaya ne dersiniz? Tchibo, evcil hayvanlara özel, şık ve eğlenceli ürün seçenekleri arayanlara farklı ürünler sunuyor. Siyah renkte ve deri görünümlü 36 kristal cam taşla bezenmiş, metal kilitli tasmanın fiyatı 12.95 TL. Yumuşak dolgulu ve ısıtıcı astarlı mont, küçük terrier, kaniş ve benzer cins köpeklere uygun. Çıkabilen kapüşon, yapay kürk yakalı... Fiyatı: 29,95 TL. Kedilere oyunlu eğlence setinin içinde, çıngıraklı top, tüylü fare ve zilli kedi kesesi bulunuyor. Fiyatı: 14,95 TL.

Onun şans meleği olun
Bu kedicik evcilleştirildikten sonra kardeşleriyle beraber sokağa atıldı, sokakta yaşamayı bilmedikleri için kardeşlerinden birini araba ezdi. Ona, başına böyle bir şey gelmeden bir şans vermeye ne dersiniz? Bilgi için tel: (0545) 774 75 49

Barınakta ne işi var?
Bu sevimli cocker, hevesle alınıp barınağa terk edilmiş. Şimdi dokuz aylık ve onu bir daha terk etmeyecek bir aile aranıyor. Bilgi için tel: (0533) 698 17 73

Yaşaması için destek lazım
Bu sevimli kedinin arka ayakları, kaza geçirdiği için tutmuyor. Kediye şu an bir işyerinde bakılıyor, ama bunun uzun süre devam etmesi mümkün değil. Yürüyemediğinden poposuyla hareket ediyor bu nedenle yaraları oluşuyor. Çok sevimli, hareketli, cana yakın bi kedi. Ona sahip çıkmak isterseniz, (0533) 344 82 45 numaralı telefondan arayabilirsiniz.

Tüyleri pırıl pırıl
Marmaraereğli'de barınağa bırakılan bu güzel kızın pırıl pırıl, tertemiz tüyleri var. Bir buçuk yaşlarında ve acil yuva aranıyor. Aşıları ve bakımları yapıldı. Bilgi için tel: (0532) 311 16 29


BUGÜN NELER OLDU