Adını haykırarak sabaha kadar köpeğimi aradım

Şarkıcı ve yönetmen Metin Arolat geçen hafta kaybolan köpeği nedeniyle sıkıntılı günler geçirdi. Durumu sosyal medyada paylaşan Arolat'ın köpeğini aramak için çok sayıda kişi seferber oldu ve Maya bulundu

Geçen hafta sosyal medyada çok konuşulan konulardan biri de şarkıcı ve yönetmen Metin Arolat'ın King Charles cinsi, sevimli köpeği Maya'nın kaybolması oldu. Twitter'daki takipçi sayısı 200 bini geçen Arolat, çok sevdiği köpeği Maya'yı kaybedince, belki bulunur umuduyla konuyla ilgili birkaç tweet attı. Maya'nın fotoğrafını koyup, "Gören varsa arasın," diyerek telefon numarası verdi. Bunun ardından haber o kadar hızlı yayıldı ki, onları tanıyan tanımayan binlerce kişi Maya'nın bulunması için seferber oldu. Nitekim olaydan çok kişinin haberdar olması işe yaradı ve Maya, ertesi gün bulundu ve evine geri döndü. Köpeğinin kaybolmasına çok üzülen Metin Arolat'la Maya yokken hissettiklerini ve hayvan sevgisini konuştuk.
- Köpeğiniz Maya nasıl, neredeyken kayboldu?
- O gün akşamüzeri iki arkadaşım bana gelmişti. Bahçe kapısını genelde kapalı tutuyoruz. Arkadaşlarım da, köpekler olduğu için kapıyı sürekli kapalı tuttuğumu bilir. Arkadaşlar içeriye girdikten sonra kapıyı itmişler, ama aralık kalmış. Aradan 15-20 dakika geçtikten sonra bahçeye çıkıp baktığımda, sadece bir köpeğimin bahçede olduğunu, diğerinin kayıp olduğunu gördüm. Kapı da aralık duruyordu. Sonra hemen sokaklara çıkıp aramaya başladık.
- O anda neler hissettiniz?
- Çok korktum. Onu çok iyi tanıdığım için de sokakta kendi başına asla yapamayacağını düşündüm ilk olarak. Başını alıp gitmeye kalkarsa, ezilip ölür. Arabadan kaçması gerektiğini bile bilmiyor! Araba onun üstüne gelse, o da arabaya doğru gider; 'Acaba beni sevecek bir şey mi var?' diye. Dolayısıyla bir gece boyunca aklıma hep kötü şeyler geldi. Çöp tenekelerine, yol kenarındaki otların aralarına bile baktım. 'Geceleri daha sessiz oluyor, sesimi daha iyi duyar,' diye sokak sokak dolaşıp, onun adını bağırdım. Sonra da 'Karanlıkta korkmuştur, güneş doğmaya başlayınca çıkar ortaya,' diye düşünüp umutlandım. Sabaha kadar dolaştım.

GECE GELEN TELEFON
- Bu arada Twitter'da paylaştınız durumu... Bu kadar ilgi bekliyor muydunuz?
- Evet, bir umutla sosyal paylaşım sitelerinde de paylaştım. Twitter'da takipçi sayım çok fazla, 200 bin civarında. Konuyla ilgili beş tane twit attım. Fotoğrafını koydum. 'Gören var mı?' diye... Ertesi gün ilk işim komşularımızın kamera kayıtlarına bakmak oldu. Kapıya kadar çıkmış sonra da beyaz bir Şahin duruyor, peşine düşüyorlar, kovalıyorlar. Sonra apar topar onu arabalarına atıp, götürüyorlar. Öyle pek dostça da değildi tavırları. Kaybolmuş bir köpeği bulan iyi niyetli biri önce etrafa bakar, biraz araştırır. Bunlar öyle değil. Direkt alıp arabaya atıp, gaza basıp gitmişler. Bunu görünce en azından ölmediğini görüp biraz da olsa rahatladım. Çünkü ben bütün gece en kötü ihtimale hazırlamıştım kendimi. Sonra Twitter'dan bunu da yaydık. Beyaz bir Şahin araba tarafından alınıp, götürüldüğünü yazdık. Sonra karakola gittik. Karakolda savcılığa gidip dilekçe vermemiz gerektiğini öğrendik. Dilekçeden sonra da polis MOBESE kameralarından bakabileceğini söyledi. Böyle bir araç olduğunu Twitter'da paylaştıktan sonra her tarafa da ilanlar astık. Gece 22.30 gibi bir kadın aradı, 'Çocuklarım bulmuşlar yolda,' diye. Gittik baktık, bizimki orada. O araç da evin yanında park edilmiş durumdaydı.
- Maya'nın durumu nasıldı?
-Çok iyiydi. Ona iyi baktıkları için suçlayamadım. Baktığınız zaman çok genç çocuklar. Henüz 17-18 yaşlarında. Hiç düşünmemiş olabilirler. Yolda güzel bir köpek bulup, 'Evde bakarız,' diye almışlar. Aldık köpeğimizi döndük. Şimdi bahçe kapısına değil çıkmak, yaklaşamıyor bile. Bir gün akşamüstü saat 19.00 gibi kayboldu. Ertesi gün 22.30'da bulduk.
- Böyle köpeğini ya da kedisini kaybedenlerin sosyal medyayı kullanmasını önerir misiniz?
- Evet, burada sosyal medyanın çok büyük bir gücü olduğunu görüyoruz. Eleştirenler de oldu. 'Dünyada çocuklar da kayboluyor. Köpeklere değer veriyorsunuz, insanlara değer vermiyor musunuz?' gibi tweet'ler aldım. Niye böyle düşündüklerini anlayamadım. Daha önce insanlara da yardım edildi. Bir keresinde bir bebek erken doğmuştu ve acil kan gerekiyordu. Twitter'da yaydıktan sonra hastaneye 100 kişi gitti. Köpeğim kaybolduğu zaman da tabii ki yazacağım. Dolayısıyla birtakım olaylarda sosyal medya, bir anda birleşiyor. Bu çok iyi.

BİZE ULAŞIN