İlk oynadığım başrolle ödül aldım

Geçen hafta vizyona giren Elveda İlk Aşk filminde oynayan Özay Fecht, Berlin kabarelerinden New York caz barlarına, oradan da Fransız dizilerine uzanan hayatını anlattı

'18 yaşındaki bir genç kız bavulunu toplayıp artist olmak için Almanya'ya gider.' Böyle başlayan bir öykü genellikle mutlu sonla bitmez ama bitenler de var. Özay Fecht'in hikayesi bunlardan biri. Fecht, hayatı boyunca hayallerinin peşinde koşmuş ve bu hayaller onu uluslararası başarılara ulaştırmış. Avrupa'da caz şarkıcısı olarak ünlenmiş, New York'un önemli barlarında sahneye çıkmış, farklı ülkelerdeki televizyon dizilerinde ve sinema filmlerinde rol almış. Başrolünde oynadığı 40 M2 Almanya filmiyle, 1987'de Alman Sinema Ödülleri'nde en iyi kadın oyuncu ödülünü kazanmış. Beş yıl önce Türkiye'ye dönen ve oyuncu koçluğu yapan Fecht, 70 ülkede gösterilen Engrenages adlı Fransız TV dizisinde oynadı; yine Fransa'da çekilen Elvada İlk Aşk filminde rol aldı.
- Soyadınız nereden geliyor?
- Bir Almanla evliydim. Boşandıktan sonra da soyadımı tuttum, çünkü 40 M2 Almanya filminde bu isimle oynamış ve ödül kazanmıştım.
- Almanya'da mı doğdunuz?
- İstanbul'da doğdum. Beş yaşımdan beri anne babama '18 yaşıma gelince, Avrupa'ya gidip artist olacağım,' derdim. 18'ime geldim, liseyi bitirdim, bavulumu toplayıp Avrupa'ya gittim ve artist oldum.
- Birden artist mi oldunuz?
- Berlin'de konservatuvar sınavına girdim. İngilizcem var ama Almancam çok iyi değil. Kazanamadım. Bütün hayallerim yıkıldı. Amerikan filolojisi okumaya başladım. Sonra oyuncu olma isteğim yeniden depreşti. Özel bir pandomim okuluna gittim iki sene. Bir arkadaşım beni yarı profesyonel bir tiyatro grubuyla tanıştırdı; üç yıl oraya devam ettim. Hocalar geliyordu; dans, diksiyon vs. çalıştırıyorlardı; akşam da oynuyorduk. Üç yıl bitince 'Her gün buradayım, burası evlilik gibi. Ben evliliği sevmiyorum. Ben sinema yapacağım. Allahaısmarladık,' deyip ayrıldım.
- Şarkı da söylüyorsunuz...
- Evet. Babam Türkiye'de pek tanınmayan bir müzisyendi. Caza çok meraklıydı. Ben caz ve klasik müzikle büyüdüm. Beşaltı yaşındayken caz şarkıları söylüyordum. İlk caz konserim Berlin'deydi. 1975'ti... Ertesi gün bütün büyük gazetelerde benden söz ediyordu. Önce çok kızdım, 'Türk caz şarkıcısı' diye lanse etmelerine. Sonra baktım, caz festivallerinden ve kulüplerden acayip telefonlar geliyor. Turneye çıkmaya başladım. Bir ay boyunca Almanya'yı dolaştım; Sonra Avusturya, İsviçre, Hollanda...

DANCA ÖĞRENMEK İSTİYORUM
- 40 M2 Almanya ne zaman çekildi?
- 1986'da.
- Öncesinde oyunculuğa uzunca bir süre ara vermişsiniz.
- Oynadım aslında ama TV'de ve küçük rollerde. 'Biri bana başrol versin, ödül alacağım,' diyordum. Gerçekten de ilk başrolümle ödül aldım. Kendime güvenim çoktur.
- Fransa'ya ne zaman geçtiniz?
- Berlin Duvarı yıkıldıktan sonra. Dört yıl orada yaşadım. Fransız filmlerini sevdiğim için 'Bir de Fransa'ya gidip Fransızca öğreneyim ve Fransa'da kariyer yapayım,' dedim. Dört yıl Fransızca öğrendim ama hiçbir şey olmadı. Sonra ABD'ye gittim.
- ABD'ye niye gittiniz?
- ABD'ye gittim ve iki yıl New York'ta yaşadım. İki yıl kursa katıldım. Bu arada New York'un dünyaca ünlü müzisyenleriyle caz CD'si yaptım. Oradaki kulüplerde sahne aldım. Hatta büyük bir konser bile verdim. Abdullah Oğuz, Tarkan, Ahmet Ertegün gelmişti
. - Türkiye'ye ne zaman döndünüz?
- Beş yıl önce.
- Renkli bir hayatınız olmuş.
- Daha birçok hayalim var. Danimarka filmlerinde oynamak istiyorum. Bir de Danca öğreneceğim. Daha çok konserler vermek istiyorum; bir de Türkçe caz CD'si yapmak istiyorum.
- Geçen yıl ilk Fransız filminde oynadınız. Nasıl oldu bu?
- Orada bir ajans buldum. Beni 'cast'a gönderdiler ve hemen rolü aldım. Yönetmen beni görmüş ve 'Ben Özay'ı istiyorum,' demiş.

BİZE ULAŞIN