Uzak diyarların balıkları

İstanbul Gayrettepe'deki Fish of North adlı balık restoranının mönüsü ithal balıklardan oluşuyor. Halibut gibi, Türkçe adı dahi olmayan Kuzey Denizi balıklarını burada tadabilirsiniz

Balık lokantaları konusunda kemikleşmiş alışkanlıklar art arda yıkılıyor. Boğaz'da rakıbalık keyfinin yerini hiçbir şey tutmasa da, deniz görmeyen, hatta mahalle arasına sıkışmış balık mekanları bile artık varlıklarını sürdürebiliyor. Bunlar arasında, ithal balık pişirdiğini açıkça ilan eden, Gayrettepe'deki Fish of North adlı restoranın beş yıldır varlığını sürdürmesini takdirle izliyordum. Bir gün, dışında hiçbir restoranda karşılaşmadığım, çok sevdiğim halibut'un adını da bu mekanın kapısına asılı yemek listesinde okuyunca, dayanamadım; ithal balıklarla yapılan yemeklere olan merakımı da yenemeyip, geçen akşam bir arkadaşımla buraya gittim. Halibut, Türkçede adı olmayan bir Kuzey Denizi balığı. Kalkanı andırıyor; daha etli, üzerinde düğmeleri yok. Bembeyaz eti kalkandan daha yağlı; dolayısıyla ızgarası son derece lezzetli. Yerimize oturur oturmaz önümüze zeytinyağı ve ekmeklerle birlikte yemek listesi geldi. Ben listeye bakmadan siparişi verdim: "Izgara halibut!" Heyhat; meğer son ithal parti bitmiş, gelecek hafta yenileri gelecekmiş. Sakinleşip, çevreyi gözden geçirdim. Burası oldukça dar ve uzun bir mekan. Modern anlayışla döşenmiş, aydınlatma başarılı. Biz oradayken müşterilerin önemli bölümünü, turistler oluşturuyordu. Mönüyü incelerken, garsona sorular sorarak konsepti daha iyi anlamaya çalıştım. Somon, halibut ve mönüde adı 'cod' olarak geçen morina balığı, arada ithal edilen istiridyeler soğuk zincir korunarak taze olarak getiriliyormuş. Midye, Norveç uskumrusu ve Kuzey Denizi dil balığını ise dondurulmuş halde alıyorlarmış. Bu yazımda yerli balık ve kabuklulara, onlardan yapılan yemeklere, balık yemeyenler için düşünülmüş bazı tavuk ve et çeşitlerine değinmeyip, sadece ithal balıklarla ilgili bilgi sunacağım. Bu balık çeşitlerinden çok farklı yemekler listede yer alıyor.

İYİ BİR PUB'DA YİYEBİLECEĞİNİZ KALİTEDE
Salatalardan buğdaylı ve kuru meyveli ızgara somon salatası, başlangıç ve ana yemeklerden Grevlax tarzı, özel sosuyla sunulan somon, tartar sosla servis edilen İngiliz usulü balık köftesi, yine İngilizlerin milli yemeği diyebileceğim, yanında özel sosu ve patates kızartmasıyla tava morina balığı 'fish & chips', deniz taraklı tagliatelle, paella, değişik soslarıyla ithal midyeler, iki farklı yöntemle hazırlanmış halibut, somonun fırında pişmişi, şişi, zencefil ve ballısı ya da sade olarak ızgarası da ithal çeşitlerle yapılan yemekler içinde dikkati çekenler. Şarap listesinde ise yerli ve yabancı çeşitlerin çok makul düzeyde fiyatlandırıldığı görülüyor. Önce birer balık çorbası içtik. Birer kadeh şarap eşliğinde, ayrı kasede gelen tartar sosuyla fish & chips ve yanında hardal sosuyla sunulan Norveç dil balığı ısmarladık. Fish & chips, İngiltere'de iyi bir pub'da yiyebileceğiniz kalitedeydi. Dil balığına gelince, bizde bu türü yok; daha etli ve iri. Fileto edilip tavada mükemmel kızarmış olarak geldi. Yemeğin üstüne dondurmalı irmik helvasını paylaşıp, kişi başına 50 lira civarı hesap ödeyip mutlu ayrıldık. Tadamadığım daha birçok çeşitte aklım kaldı ama bir daha gelirken halibut'un olup olmadığını mutlaka önceden öğreneceğim...

BEĞENDİKLERİM
Bu restoran ithal, bazıları dondurulmuş balıklarla da lezzetli yemekler yapılabildiğini kanıtlıyor. Özellikle Orta ve Kuzey Avrupa'daki balık lokantalarındaki lezzetlere alışkın kişiler için ideal bir adres.

BEĞENMEDİKLERİM
Önceden bastırıldığı için, o gün mönüde olmayan çeşitler de yemek listesinde mevcut. Ismarladığınız zaman, "Bugün yok efendim," yanıtını almak, hayal kırıklığı yaratıyor.

Fish of North Yıldız Posta Cad. No: 46/C-1, Gayrettepe Tel: (0212) 213 07 96
Mutfak
****
Servis ****
Ambians ****

BİZE ULAŞIN