Baharın tadı doğada çıkar

Uzun ve soğuk geçen kış aylarından sonra bedeni ve ruhu hafifletmek için doğaya çıkmanın zamanı geldi. Son yıllarda büyük şehirlerde yaşayan büyük bir çoğunluk, hafta sonlarında erken saatlerden itibaren kendilerini birkaç saat uzaklıktaki ormanlık alanlara atıyor. Ağaçların yeşerdiği, kuşların şarkı söylediği, papatyaların boylarını gösterdiği, kekik kokulu ormanlarda isteyen yürüyüş yapıyor, isteyen sırt üstü yatıp sadece temiz havanın tadını çıkartıyor. Oksijen depoladıktan sonra şehrin gürültüsüne de trafiğine de daha rahat katlanılıyor inanın. Yola çıkarken yanınıza meyve, su, sandviç gibi ihtiyaç duyacağınız yiyecek ve içecekleri koyabileceğiniz bir sırt çantası almanız yeterli. "Bu hafta sonu nereye gidebilirim?" diye düşünenler için de yıllardır birçok tur grubu, önceden programlar yapıyor. Doğayı keşfetmeyi sevenlerin oluşturduğu bu etkinlik grupları günübirlik uzun yürüyüşlerle birlikte iki-üç günlük farklı keşif gezileri de planlıyor. Otomobiliniz yoksa ya da hafta sonunda direksiyon başında yorulmak istemiyorsanız merak etmeyin. Onlar sizi evinize en yakın noktadan alıp, tekrar aynı noktaya bırakıyor. Minibüslerle yapılan yolculuklardan sonra gittiğiniz yerlerde hem yalnızlık çekmiyorsunuz hem de keyifli yürüyüş rotalarında birçok yeni arkadaş ediniyorsunuz. Size sadece nereye gitmek istediğinize karar vermek kalıyor. İşte doğa kaçkınlarının hoşuna gidecek tur organizasyonlarından bazıları: www.patikatour.com / www.bukla.com / www.pirpila.com / www.arnika.com / www.dogayuruyusuankara.com / www.uykutulumu.com.tr / www.geziciyak.com

SU KITLIĞI AVRUPA'YI TEHDİT EDİYOR
Su, deyip geçmeyin! Hayatın kaynağı. 22 Mart'ta kutlanan Dünya Su Günü'nde bütün dünyada suyun önemini hatırlatan etkinlikler yapıldı. Ama iklim değişikliği, dünya nüfusunun hızlı artışı, sanayi yatarımları derken dünyanın temiz su ihtiyacı ciddi tehdit altında. Bu yıl 12-17 Mart arasında Marsilya'da yapılan Dünya Su Forumu öncesinde, UNESCO'nun açıkladığı rapor da bu tehlikeyi kanıtlıyor. Raporda gıda, enerji ve tıbbi alandaki hijyenik tüketimin temiz su ihtiyacını artırdığı belirtiliyor. Su kıtlığının 2070'e kadar da özellikle Orta ve Güney Avrupa'da görüleceğinin altı çiziliyor. Raporu hazırlayan Kanadalı biyokimyager Richard Connar'a göre, dünyadaki su miktarı aynı kalıyor, ama kullanılıp kirletilen kaynak suyu miktarı son 50 yılda üç katına çıktı. Bu su, temizlenemediği ve okyanuslara döküldüğü için de içme suyu temininde daha büyük sıkıntılar oluşuyor. Rapora göre dünya genelinde yaklaşık 1 milyar kişi, temiz içme suyundan yoksun.

BİSİK LET YOLLARI ARTACAK
Avrupa ve Uzakdoğu ülkelerinde olduğu gibi şehir içi ulaşımda bisikletin daha fazla kullanılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da çalışmalara başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, küresel ısınmanın yarattığı olumsuz etkilere engel olmak için ulaşım odaklı, güvenli bisiklet yollarının yapılması için hazırlanan uygun projelere her türlü desteği vereceklerini açıkladı. Kararın Türkiye'de bisiklet kullanımının yaygınlaşması açısından önemli bir adım olduğunu söyleyen Bisikletliler Derneği Başkanı Murat Suyabatmaz da konuyla ilgili bir açıklama yaptı: "Türkiye'de her yıl 1 milyon yeni bisiklet satılıyor. Ülkemizde 30 milyon kullanılabilir bisiklet var. Kullanıcı sayısı ise 50 milyonu buluyor. Kullanımın artması için güvenli altyapı ve topyekün çalışmalar yapılmalı. Bisikletin ülke ekonomisine katkısı çok büyük. Bisiklet kullanımı arttıkça tamamen ithalata dayalı olan akaryakıt tüketimi azalacak. Buna karşılık sağlık giderlerinden de tasarruf sağlanacak. İstanbul'da Anadolu ve Avrupa yakalarında 20 kilometrelik bisiklet yolları yapılacak. Caddelerdeki dördüncü şerit, bisiklet yoluna ayrılacak. Bunlardan ilki Bağdat Caddesi'nde Göztepe-Kadıköy hattı arasında olacak." Türk halkının bisiklet kullanımı konusunda bilinçlendiğini de belirten Suyabatmaz, "Enerji Bakanlığı'nın geçen yıl yaptığı ulusal ankette bisiklet ile ilgili sorulara katılımcıların yüzde 66.7'sinin 'Ulaşım aracıdır,' yanıtını verdiği görülüyor. Bisikleti çocuk oyuncağı olarak görenlerin oranı ise yüzde 33.3 civarında. Bu bilinç seviyesinin arttığını gösteriyor. Bisiklet sıfır karbon salınımıyla dünyanın geleceğine dokunan bir araç. Bisiklet dünyamızı, sağlığımızı, çevremizi ve kesemizi koruyor."
BİZE ULAŞIN