Gelinler bu yaz dantelli denizkızları olacak

Alacakaranlık'ın Bella'sı, Dedikoducu Kız'dan Blair Waldorf ve İngiliz prensi William ile evlenen Kate Middleton, 2011'de gelinlik giydi. Onların elbiseleri, bu sezonun gelinlik trendlerini belirledi

Geçtiğimiz yıl, 'ünlü' gelinliklerini bile sıradanlaştıran üç dev düğüne şahit olduk. "Şahit olduk," diyorum, çünkü düğünlerden birini beyazperdede, diğer ikisini ise beyaz camda uzun uzun izledik. 2011 yılında 'düğün' denince akla gelen ilk olay, İngiltere veliaht prensi William ile Kate Middleton'ın evliliğiydi. Dünya genelinde yüz milyonlar ile bu düğünü canlı olarak televizyon ekranından izlediğimizden olsa gerek, Middleton'ın Alexander McQueen markalı, Sarah Burton imzalı gelinliği her birimizin aklına kazındı. Gelinlik, Buckhingham Sarayı'nda sergilenmeye başladı ve elbiseyi yakından görenlerin sayısı şimdiden 600 bini geçti. Yüzyılın düğünü kadar olmasa ve monarşinin ömrünü 50 yıl uzatmak gibi ulvi bir amaca hizmet etmese de, geçtiğimiz yıl iki dev düğün ve iki önemli gelinlik daha eklendi arşivlere. Bunlardan ilki, dünya genelinde milyonlarca izleyiciye ulaşan Twilight/Alacakaranlık serisinin saf kızı Bella Swan'ın ikincisi de dünyada moda trendlerini belirleyen Gossip Girl/Dedikoducu Kız dizisinin sofistike kahramanı Blair Waldorf'un giydiği gelinliklerdi. Kristen Stewart'ın canlandırdığı Bella karakteri, her ne kadar modadan bihaber, hayatında topuklu ayakkabı yüzü görmemiş, körpe bir hanım kız olsa da, filmin gişe hasılatını katlayan bu özel düğün sahnesi için, 'tarih yazan' bir gelinlik seçildi. Robert Pattinson'ın canlandırdığı Edward'ın süslü kardeşi Alice (Ashley Greene), Bella'nın düğün gününde 'sıradan' olmasına izin vermedi ve bir paspaldan kelimenin tam anlamıyla prenses yarattı. Alacakaranlık serilerinin yazarı Stephenie Meyer'ın modaya olan uzaklığı sebebiyle, kitaplarında otomobil markası dışında marka geçirmemesi, kostüm ekibinin alternatiflerini artırdı. Filmin çekimine başlanmasının hemen ardından 'Bella'nın gelinliği' diye basına sızdırılan beyaz elbise, filmde kullanılmadı. Filmde, neredeyse 5 dakikadan fazla, kolundan eteğine kadar tüm detayları ile gösterilen gerçek gelinlik, sırtı dantel detaylarla işlenmiş, zarif mi zarif bir elbiseydi.

BELLA'NIN GELİNLİĞİNİ ANLATAN BLOGLAR
Carolina Herrera marka gelinliğin vizyona girmesinin ardından, sadece bu elbiseyi konu eden bloglar açıldı ve '2012 gelinlik trendleri' belirlenmeye başladı. Kimi İngiliz gazeteleri, Bella'nın gelinliğinin Kate Middleton'ın kardeşi Pippa'nın, Sarah Burton imzalı elbisesinden hafif 'arak' olduğu yönünde haberler bile yayımladı ama bu Herrera'nın işlerini etkilemedi. Dünya genelinde satışlarını yarı yarıya artırdığı söylenen markanın Türkiye temsilcisi olan Beymen, 'gelinliklerin gelinliği' olan bu modelin sadece Bella'ya özel dikildiğini açıklasa da benzer modelli kesimleri basına lanse etti. Yani Türk kızları da vampirle evlenemeseler de bir 'Bella' olabileceklerdi. Beymen Bridal'ın tasarım ekibinden aldığım bilgiye göre, Carolina Herrera gelinliklerin satışında da ciddi bir yükselme olmuş ve gelin adayları Bella gibi görünme eğilimindeymiş. Beymen Bridal ekibine 2012 gelinlik modellerini sorduğumda ise "Gelinliklerin, klasik birkaç modelden ibaret olmaktan çoktan çıktığını söyleyebiliriz. Yeni bir trend haline gelen denizkızı siluetli gelinlikler, dantel işlemelerin asalet kattığı modeller ve kabarık gelinlikler, sezonun göze çarpan modelleri arasında bulunuyor," cevabını aldım. Beymen Bridal'da Herrera markasının yanı sıra en az o kadar iddialı Romona Keveza, Lazaro, Christos ve Valentino gelinliklerin yer aldığı bilgisini de aldım.

BU YIL, ROMANTİZM ÜZERİNE KURULU
2012 gelinlik trendlerine son noktayı koyan gelinlik ise Gossip Girl dizisinden geldi. Bu noktada bilmeyenler için küçük bir bilgi vermek gerekirse; 1990'ların Sex and the City'si ne ise, 2010'ların Gossip Girl'ü de moda dünyası için aynı anlamı taşıyor. Yani dizide kullanılan tüm kıyafetler ve markalar, satış rakamlarını katlıyor ve dünya genelinde daha da saygın hale geliyor. Dizinin şu anda Türk televizyonlarında da yayınlanan son sezonunda, Monaco Prensi Louis ile evlilik hazırlığı yapan Blair, 2000'lerin en popüler gelinlik markası Vera Wang'ın atölyesine bolca gitti. Dizi boyunca üç farklı gelinlikle moda takipçilerinin karşısına çıkan Blair, Kate Middleton gibi geleneksel bir tercih yapıp, Wang'ın imzası haline gelen straples ve kabarık etekli bir modeli tercih etti. Dizinin stil danışmanı Eric Daman'ın, denizkızı ve dantelli modelleri başka prenseslere kaptırdığı için olsa gerek, Blair'e bunu uygun gördüğü yorumları yapıldı. Vera Wang'ın Türkiye temsilcisi olan Vakko Wedding'in yöneticisi Marina Elhadef, Blair'in gelinliğinin Türk müşteriler tarafından çok ilgi gördüğünü söyledi ve "Sadece dizide yer alan üç modele değil, genel olarak Vera Wang'a ilgi çok arttı. Bu konuda farklı görüşler alıyoruz. Bir grup insan, dünyaca ünlü birinin giydiği gelinliği giymek isterken; bir grup da, çok özel günlerinde giyecekleri gelinliğin kendilerine özel olmasını tercih ediyor," dedi. Bu yılın gelinlik modasının, romantizm üzerine kurulu olduğunun altını çizen Elhadef, en çok beğenilen modelleri; kraliyet düğünlerini anımsatan uzun kollu dantel gelinlikler, büyük ve romantik kabarık tül gelinlikler, Yunan mitolojisinden esinlenmiş daha düz siluetler, tek omuzlar ve farklı dekolteler olarak sıraladı.

DÜĞÜN GECESİNDE GELİN ABARTILI DEĞİL, ZARİF OLMALI
Abiye elbise ve gelinlikte dünyanın öne çıkan markalarından Marchesa'nın yaratıcısı Georgina Chapman, Türkiye'deki gelin adaylarına özel tüyolar verdi.

- Bu yılın koleksiyonunu hazırlarken, sezonun gelinlik trendlerinden faydalandınız mı?
- Trendleri göz ardı etmiyoruz, fakat tasarımlarda trendlerden yola çıkmıyoruz. Ben, gelinlikleri yaratırken zamansız ve göz kamaştırıcı tasarımlar hazırlayıp, ileride çocuklarımızın da kendi düğünlerinde giymeyi hayal edeceği parçalar yaratmanın yollarını arıyorum.

- Sizce Marchesa markası neleri temsil ediyor?
- Hayal, romantizm ve kadınsılık Marchesa imzasının baş öğeleri. 2012 sezonunda yarattığımız gelinliklerde vintage görüntü ile Asya kültürünü harmanladık. Bunu da, el işçiliği ön plana çıkan parçalara eklektik bir estetik ekleyerek elde ettik.

GELİNLİK, GİYENİN STİLİNİ YANSITMALI
- 'Geleneksel gelin' imajına yeni formlar katmakta zorlanmıyor musunuz?
- Geleneksel bir gelinlikte bile ne kadar fark yaratabileceğinize inanamazsınız. Her ne kadar gelinlik koleksiyonumuzda uzun kuyruklu modellerden kokteyl elbiselerine kadar çok geniş bir yelpazede modeller üretiyor olsak da, geleneksel görüntüyü detaylarla değiştiriyoruz.

- Gelin adayları gelinliklerini seçerken öncelikle neye önem vermeli?
- Bana sorarsanız öncelik, gelin adayının stilini yansıtan modeli bulmasına verilmeli. Yaptırımlardan uzaklaşıp, kendi beğendiğiniz modeli bulursanız, gelinliğinizin içinde kendinizi rahat ve güzel hissedersiniz.

- Gelinler düğün gününde nasıl farklılaşabilir?
- Takı ve aksesuar, düğününüze kişisellik katmanıza yardımcı olur. Pek çok gelin, kendileri için manevi değer taşıyan parçalar seçer ve bu elbisenizi daha da anlamlı hale getirir. Takı takarken bir noktaya dikkat etmelisiniz; takılar genel görüntüyü tamamlamalı ama aşırıya kaçmamalı. Bir gelin abartılı değil, zarif görünmelidir.

EN BÜYÜK RİSK, STRES
DÜĞÜNDE ÖNCELİK: En önemlisi rahatlık. Gelin, elbisesi içinde rahat etmiyorsa, o gün ne kadar güzel görünürse görünsün, eğlenemeyecektir. Kendi düğününde eğlenemeyen bir gelinin, elbisesi de 'güzel' olarak hatırlanmayacaktır.
DEKOLTE: Dekolte kullanmak isteyen gelinler, her ihtimale karşı yanlarında bir bolero ya da dantel bir ceket bulundurmalı. Hem olası aksiliklerde hem de parti zamanına kadar omzunuzda durabilen bir 'hayat kurtarı'cıdır.
KLASİK GELİNLİK: Çoğunlukla kabarık etekli gelinlikler, klasik olarak kabul edilen modellerdir. Klasikten şaşmak istemeyen, düğün fotoğraflarında 'zamansız' görünmek isteyen gelin adayları, modern dokunuşlar katılmış, kabarık etekli modeller tercih edebilir.
EN BÜYÜK RİSK: Gelinin düğünden önce strese girmesidir. Rahat bir gelinin elbisesindeki hatalar da, organizasyondaki aksaklıklar da göze batmayacaktır.
BÜTÇE: Düğüne ayrılan bütçe, gelinin ilgi alanlarına göre değişir. Bazıları gecenin eşsiz olmasına, bazıları da balayına para harcamayı tercih eder. Gelinlik de gelin adayları için küçük bir kalem değildir. RENK: Gelinlikte tercih beyaz ve fildişi tonlarından yana olsa da, gelinliklerine renk katmak isteyenler, kemer gibi detaylar kullanabilir ya da fazlasıyla pastel olan su yeşili gibi renklere kayabilir.
DÜĞÜN SONRASI: Düğünden sonra gelinlik kesinlikle hava almayan ama rahat durabileceği bir kutuda saklanmalı. Gelinlik kutuya konmadan önce yumuşak bir kağıda daha sarılmalı.

BİZE ULAŞIN